Škoti će 18. septembra na referendumu odlučiti da li odlaze ili ostaju u Velikoj Britaniji. Prema anketi britanskog lista "Tajms", čak 57 odsto birača glasaće za ostanak, a 43 odsto za otcepljenje. Britanski mediji ipak priznaju da se razlika između dva tabora smanjila, posebno posle TV duela u ponedeljak uveče između separatističkog škotskog premijera Aleksa Salmonda i lidera kampanje Bolje je zajedno Alistera Darlinga.
Salmond je ubedljivo, argumentima pobedio unionistu Darlinga, ali glasanje gledalaca ne znači da će većina Škota glasati "za", ocenjuje londonski "Gardijan". Anketa tog lista i agencija pokazala je da 71 odsto ispitanih smatra da je predstavnik škotskih nacionalista bio bolji od predstavnika unionista koji je, pak, pobedio u prvoj debati 5. avgusta.
Škotska je postala deo Ujedinjenog Kraljevstva pre 307 godina kada je potpisala sa Engleskom sporazum o ujedinjenju (važi od 1. maja 1707. godine). Kad je reč o valuti nezavisne Škotske, Salmond odbacuje uvođenje evra i želi da zadrži funtu, ali britanski ministar finansija Džordž Ozborn poručio je da je to malo verovatno.
Nezavisna Škotska morala bi da reši i mnoštvo drugih pitanja, poput odbrane, preuzimanja svog udela britanskog nacionalnog duga, koji bi iznosio između 100 i 130 milijardi evra.
Prosto pitanje
Proglašenje 2016. godine |