Kolika je šteta za Srbiju zbog odustajanja od Južnog toka?

0

"Južni tok nije zavisio od Srbije, mi smo samo tranzitna zemlja", rekao je Savić i istakao da je političkom odlukom Rusije da se obustavi projekat "Južni tok" Srbija ostala bez investicije od oko dve milijarde evra, koja je trebalo da pojača sigurnost i njenog snabdevanja gasom.

 

Šteta za Srbiju će biti baš velika
 

Savić je istakao da će izostati i prihodi za domaća preduzeća od izgradnje deonice gasovoda kroz Srbiju, a i država će ostati bez prihoda od takse za tranzit gasa, procenjene na 300 miliona evra godišnje.

 

Vučić: Trpimo zbog sukoba velikih!

 

Korist za Srbiju od "Južnog toka", rekao je Savić, bila bi i od samog korišćenja gasa u industriji, a postojali su planovi za izgradnju gasnih elektrana. On je ocenio i da bi "Južni tok" ojačao političku stabilnost i u Srbiji, i u regionu.

 

Govoreći o izjavi predsednika Rusije Vladimira Putina, Savić je rekao da se "još ne zna da li je to reakcija na pritisak iz Evrope. Kao što je sada doneta odluka da se izađe iz projekta Južni tok, tako iznenada mogu da se poprave odnosi EU i Rusije, i ubrzano krene izgradnja".

 

Putin: Ne nastavljamo gradnju Južnog toka

 

Savić je rekao da je Srbiji neophodan još jedan pravac snabdevanja gasom, uz jedini postojeći, preko Mađarske.

 

Savić je rekao da treba videti u šta će biti sa zemljištem otkupljenim za izgradnju deonice "Južnog toka" kroz Srbiju, a dodao je da je da je to uzak koridor koji bi teško mogao da se koristi za nešto drugo.

 

Za izgradnju "Južnog toka" trebalo je da se otkupi 8.000 hektara za 24 milona evra. Po poslednjim informacijama, otkupljeno je oko 80 odsto zemljišta.

 

Izvor EU otkrio pravi razlog odustanja od Južnog toka

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here