Obe industrije razradile su čitavu mašineriju kojom su sistematski razvijale potrebu potrošača za njihovim proizvodima, čak i zavisnost. I nakon što je duvanska industrija izgubila bitku s javnošću i priznala da je pušenje štetno, sad i prehrambena industrija priznaje svoj deo krivice za epidemiju gojaznosti u razvijenim zemljama sveta.
Predsednik Koka Kole za Severnu Ameriku, Sendi Daglas, priznao je da svaki dan sam popije samo jednu Koka-Kolu, a popodne eventualno onu bez šećera.
Paradoksalno je da Daglas, koji za kompaniju radi 26 godina, priznaje da sam sebi brani da popije previše Koka-Kole zbog zdravlja, a istovremeno poziva druge da je kupe. Očito je da je Koka-Kola odlučila izmeniti svoj imidž najprozivanijega krivca za debljinu Amerikanaca jer je pre godinu dana i čelnik kompanije za Evropu, Džejms Kvinsi, priznao da uzrokuje goajzanost. Priznao je nakon što ga je novinar suočio s činjenicom da u samo jednoj limenci ima šest kocki šećera (ili vrećica koje se u kafiću dobijaju uz kafu).
– I mi moramo dati svoj doprinos u rešavanju problema gojaznosti. Decenijama uzimamo više kalorija nego što potrošimo. Zato svojim potrošačima dajemo informacije o kalorijama na ambalaži i stavljamo te informacije u reklame – izjavio je on.