Para-fenilendiamin
Drugačije poznat i kao PPD, ovaj sastojak obično se može naći u farbama za kosu, bilo da ste farbu kupili u hipermarketu ili kosu farbate u frizerskim salonima. Najčešće reakcije su dermatitis kože glave, lica, očiju i ušiju, uključujući osip, natečenost i osećaj gorenja u ovim oblastima.
Šea puter
Ovaj sastojak nalazi se u mnoštvu kozmetičkih proizvoda i, iako deluje bezopasno, oni koji su alergični na orašaste plodove treba da ga izbegavaju. Isto važi i za kakao puter. Čak i ako je prozvod organski, može izazvati alergijske reakcije.
Formaldehid
Ovaj alergen ulazi u sastav gelova za tuširanje, šampona za bebe, lakova za nokte, lepka za veštačke nokte, lepka za trepavice, sapuna, proizvoda za negu kose i gela za kosu. Formaldehid ima kancerogeno dejstvo i može da izazove osip i iritaciju.
Konzervansi
Bilo da se nalaze u hrani ili kozmetičkim proizvodima, konzervansi su veoma štetni. Neki od najčešćih su fenoksietanol, timerosal (poznat i kako tiomersal) i imidazolindil urea. Konzervansi mogu da izazovu crvenilo, osip i iritiranu kožu. Većina konzervanasa ima duge i komplikovane nazive, pa kako, onda, znati da li ih proizvod sadrži? Većini proizvoda koji u sastavu imaju vodu potrebni su konzervansi.
Mirisi
Da li ste znali da se u industriji za proizvodnju mirisa za kozmetičke proizvode koristi oko 3000 sastojaka, od čega je najmanje 900 kancerogeno? Problem je što ti mirisi imaju kumulativno dejstvo, pa vremenom mogu da izazovu alergiju. Ako imate osetljivu kožu, najbolje bi bilo potražiti proizvode bez veštačkih mirisa.
Parabeni
Naziv ovih sastojaka obično se završava sa –paraben, tako da ih je lako uočiti. Najzastupljeniji su etilparaben, butilparaben, metilparaben i propilparaben, a izazivaju alergije, imunotoksičnost, reproduktivnu toksičnost i endokrini poremećaj. Potražite ih u losionima, šamponima, regeneratorima, ili gelovima za tuširanje.