Nekoliko modela Toyote, koja je inače poznata po pouzdanosti, sada se pokazalo kao sklono kvarovima.
Najnovija statistika kvarova nemačkog auto-kluba (ADAC) obuhvata podatke za ukupno 159 modelskih serija i pruža detaljnu analizu najpouzdanijih i najproblematičnijih modela svih vrsta pogona.
Nekoliko modela Toyote, koja je inače poznata po pouzdanosti, sada se pokazalo kao sklono kvarovima. Model sa najvećom stopom kvarova je Toyota C-HR, prvi put registrovana 2020. godine, sa 63,1 kvarom na 1000 vozila.
Pored C-HR-a, i drugi Toyotini modeli beleže probleme sa pouzdanošću (RAV4, Yaris i Yaris Cross), najčešće zbog problema sa akumulatorom. Toyota je već reagovala uvođenjem novih, jačih baterija.
Među vozilima starim dve godine sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem, kao najpouzdaniji su se istakli Mini (0,3) i Audi A4 (0,4).
Među električnim automobilima, najpouzdaniji je Tesla Model 3 sa indeksom kvara 0,5.
Ukupno je dvanaest modela imalo indeks manji od 1.
Pored Toyotinih modela (Yaris Cross 40,0; Yaris 29,2; C-HR 16,4; RAV4 18,4), pažnju je negativno privukao i jedan električni model – Hyundai IONIQ 5, sa visokom stopom kvarova od 22,4, zbog problema sa integrisanom kontrolnom jedinicom punjenja (ICCU), što je već dovelo do opoziva od strane Savezne uprave za saobraćaj motornih vozila.
Kao i prethodnih godina, glavni uzrok kvarova bio je neispravan startni akumulator. On je bio odgovoran za 44,9% svih kvarova u 2024. godini.
Kod električnih vozila, udeo kvarova zbog startne baterije (akumulatora) bio je 50,5%, što je više nego kod vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem (44,6%).