EPA/Philippe Lopez
Francuski "Rafal"

Predsednik Francuske Emanuel Makron boravio je prošle nedelje u poseti Srbiji, a tom prilikom je sa zvaničnim Beogradom dogovorio je da će Srbija od Francuske kupiti vojne avione “rafal”.

Nešto pre Srbije, u nabavku iste vojne opreme išla je i Hrvatska kojoj je dosad isporučeno već šest “rafala”, do kraja ove godine bi trebalo još dva, a u idućoj još četiri ova borbena aviona.

Ovo je bio povod da o ovom vojnom naoružanju govori brigadni general Davor Tretinjak, načelnik Sektora za naoružanje i opremu Ministarstva odbrane Hrvatske.

On je govoreći za Dnevnik HTV-a, kazao da se “rafali” koje je kupila Hrvatska bitno razlikuju od onih koje je kupila Srbija.

Odmah na početku, Tretinjak je kao ključ izdvojio to što Srbija nije članica NATO, a s obzirom na takav status, ni avioni koje je dobila nisu isti kao kada bi bila član ove alijanse.

Pojasnio je da se radi o “posebnoj navigacijskoj komunikacijskoj opremi, podatkovnim taktičkim linkovima i posebnom naoružanju koje koriste NATO članice u borbenim operacijama”.

– Pristup tim aplikacijama koje su na našem “rafalu”, imaju samo NATO članice ili uz posebno odobrenje većine članice NATO, ili posebno odobrenje američke vlade. Da bi to se ovako malo slikovitije shvatilo, ja ću vam reći da ja imam iPhone, znači da bi ga koristio u potpunoj konfiguraciji, moram imati sve na njemu dostupne aplikacije. Ja imam dostupne na svom iPhone-u sve dostupne aplikacije jer sam članica NATO. Međutim vi, vi ste naručili novi takav iPhone, ali nemate dostupnost tih aplikacija jer niste članica NATO – rekao je Tretinjak.

Dalje je kazao da Srbija neće dobiti avione sa punim naoružanjem.

– Po sadašnjem ugovoru, Srbija neće avione dobiti sa punim naoružanjem – naveo je.

Na pitanje kada Srbija može očekivati da avioni postignu punu borbenu spremnost, dodao je:

– To je teško reći, otprilike 200-250 aviona se radi koji su već naručeni. Pretpostavljam da je isporuka između 2028. i 2030. godine.

Pojasnio je i da ugovori koje je Hrvatska sklopila sa Francuskom nisu isti kao onaj što je potpisala Srbija.

– Hrvatska je na jedan drugi način sklopila četiri ugovora, znači u “total package-u”, odnosno u celokupnoj ponudi koja uključuje i obuku i dodatno naoružanje sa posebnim firmama proizvođačima naoružanja kao i krovni sporazum na nivou Vlada Francuske i Republike Hrvatske koji garantuje isporuku Hrvatskoj “rafala F3R” u potpuno istoj konfiguraciji i bez ikakvih ograničenja. Naš ugovor je bio težak nešto ispod milijarde – pojasnio je on.

S druge strane, iz Srbije su stigle informacija da su ugovori o nabavci “rafala” bili “teški” 2,7 milijadi evra, s tim da je ključna razlika to što je Srbija naručila potpuno nove avione, dok Hrvatski to nisu.

6 COMMENTS

  1. Судбину свог народа стављаш у руке непријатеља????
    Зависиш од непријатеља овако.
    Купите МиГ 35, унапређена верзија МиГ 29.

  2. JEDNI IDU U HRVATSKU A DRUGI U SRBIJU TO JE JEDINA RAZLIKA.
    ŽIVELA EVROPSKA NATO UNIJA, EVROPSKA NATO UKRAJINA I SRBIJA SVOJE NA SVOME MEĐU SVOJIMA.

  3. Док све цивилизоване земље раде на усавршавању безпилотних војних авиона, Срби и Хрвати купују кршеве, моделе старе више од 20 година. Паметни ђаци Титове школе. Срби су отишли још даље и наручили производњу нових истих кршева.

  4. Ha ha ha ha ….. praćka , ha haha , samostrel je super oružje za ovu kanticu s krilima za zaprašivanje komaraca , ha ha , jao Srbijo jadna si i teško tebi sa nama kakvi smo…… ha ha , moramo promeniti ime da skinemo kletvu……

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here