pixabay.com

Holandija je u vrhu kada je u pitanju poređenje penzionih sistema širom sveta, prema nedavnom globalnom penzionom izveštaju Mercer CFA instituta.

Rangiranje je rezultat analize više od 50 indikatora i upoređivanja 47 sistema penzija, koji pokrivaju 64% svetske populacije. Najrelevantnija merenja bila su nivo dostupnih penzija u privatnom i javnom sektoru, održivost sistema da traje decenijama i kvalitet njegovog upravljanja.

Island je zauzeo drugo mesto, sa prošlogodišnjeg prvog mesta, a Danska je treća u indeksu za 2023. godinu.

Većina evropskih zemalja uključenih u izveštaj dobila je dobru ocenu. Prema izveštaju, potrebna su samo mala poboljšanja u Finskoj, Norveškoj, Švedskoj, Velikoj Britaniji, Švajcarskoj, Irskoj, Belgiji, Portugaliji i Nemačkoj.

S druge strane, Francuska, Španija, Italija, Poljska, Austrija i Hrvatska, zajedno sa SAD, imaju velike rizike i/ili nedostatke koje treba rešiti, navodi se u izveštaju.

Na dnu ljestvice su Indija, Filipini i Argentina. Zajedno sa Turskom i Tajlandom, oni dele najlošiju poziciju, ocenu D, što sugeriše da bez ikakvih poboljšanja postoje ozbiljne sumnje u efikasnost i održivost penzijskih sistema ovih zemalja.

Rizici u sistemu

U izveštaju se ističe da su “sistemi penzijskih primanja širom sveta pod pritiskom kao nikad pre”, zbog trenutno uporne inflacije, rastućih kamatnih stopa i geopolitičke neizvesnosti, što neminovno utiče na povrat ulaganja.

-Prosečna starost stanovništva širom sveta nastavlja da raste na mnogim tržištima, uglavnom na zrelijim tržištima – rekla je Margaret Frenklin, predsednica i izvršna direktorka CFA Instituta.

– Inflacija i rastuće kamatne stope stvorile su novu tržišnu dinamiku koja predstavlja značajne izazove za penzione planove. Takođe vidimo nastavak lomljenja u vezi sa globalizacijom – dodala je. “Ovo su samo neki od sve složenijih izazova sa ​​kojima se suočavaju penzioni fondovi koji na značajan način utiču na penzionere.”

U izveštaju se citira najnovija OECD perspektiva penzija iz 2022. godine, koja preporučuje kreatorima politika širom sveta da prođu kroz neophodne reforme uprkos trenutnoj finansijskoj i ekonomskoj neizvesnosti, kako bi se izbeglo ugrožavanje dobrobiti sadašnjih i budućih penzionera.

U izveštaju se preporučuje i jačanje penzija osiguranih imovinom (za razliku od pay-as-you-go) što bi moglo doprineti diversifikaciji izvora za finansiranje penzionisanja, čineći penzione sisteme otpornijim.

Uticaj veštačke inteligencije na penzione sisteme

Veštačka inteligencija (AI) bi trebalo da poboljša učinak penzija smanjenjem troškova i naglašavanjem nadolazećih rizika, navodi se u izveštaju.

Dodatna upotreba AI mogla bi uključivati ​​izgradnju prilagođenih portfelja i identifikaciju tržišnih anomalija, iako je malo verovatno da će AI biti u stanju da precizno predvidi kretanja tržišta, tako da će neizvesnost ostati, navodi se u izveštaju.

– Kontinuirano širenje AI unutar operacija i odluka investicionih menadžera moglo bi dovesti do efikasnijih i bolje informisanih procesa donošenja odluka, što bi potencijalno moglo dovesti do većeg stvarnog povrata ulaganja članovima penzijskog plana – rekao je Dejvid Noks, stariji partner u Merceru, prenosi Rojters.

Godišnje istraživanje je takođe ukazalo na rizike od AI modela koji generišu lažne informacije kada se koriste u novom kontekstu, kao i od sajber napada na podatke korisnika penzija.

1 COMMENT

  1. Financiranje ratova po cijelom svijetu stampanje novca bez pokrica porast kamatnih stopa inflacija gdje bi moglo da vodi ovo sve pa zna se u propast

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here