Švajcarski list podseća da su države EU upozorile zemlje kandidate da "ne uskaču u rupe na ruskom tržištu nastale embargom Moskve na uvoz prehrabmenih namirnica iz Unije" i ocenjuje da bi to najviše problema moglo doneti Srbiji.
Kaznene mere protiv Moskve su u Srbiji nepopularne, ne samo iz ekonomskih razloga, već i zbog toga što je Srbija u potpunosti zavisna od ruskog gasa, navodi list.
"Povećanjem cene gasa Moskva bi mogla da otera Srbiju u bankrot. Sa druge strane, ruski embargo za EU nudi srpskoj poljoprivredi šansu, i to ne samo zahvaljujući sporazumu o slobodnoj trgovini sa Rusijom", konstatuje list.
Pročitajte još:* Švajcarski list: Srbija između čekića i nakovnja * "Srbija treba da uvede sankcije Rusiji" * Vučić: Ne terajte nas da budemo neprijatelji Rusije |
U isto vreme, "Noje cirher cajtung" ukazuje da mnogi Srbi gaje prijateljska osećanja prema Rusiji zbog zajedničke pravoslavne vere, slovenskih veza i sećanja na rusku podršku počekom 19. veka i podseća na izjavu ruskog ambasadora u Beogradu Aleksandra Čepurina da bi Srbija "pucala sebi u nogu ako bi podržala sankcije Zapada protiv Moskve".
"Tako se Vlada našla u dilemi i ima malo manevarskog prostora između Istoka i Zapada. Zbog toga se Beograd čvrsto drži politike neutralnosti, poštuje teritorijalni integritet Ukrajine, uključujući Krim, ali odbija sankcije protiv Moskve", piše list.
Istovremeno se dodaje da konfrontacija Istoka i Zapada ima direktne posledice po projekat "Južni tok" koji bi trebalo da dovede ruski gas preko Balkanskog poluostrva do Italije i Austrije.
"EU želi da spreči izgradnju ‘Južnog toka’, jer ‘Gasprom’ teži monopolu na isporuku i tranzit gasa. Bugarska je pod snažnim pritiskom morala da obustavi izgradnju, dok su Austrija i Mađarska zaključile sporazume o izgradnji sa ‘Gaspromom’", navodi list.