Kurkuma, “zlatni” začin koji je postao izuzetno popularan zbog svojih zdravstvenih svojstava, nije za svakog. Iako se često predstavlja kao čudotvoran prirodni lek, postoje situacije kada njegova konzumacija može biti opasna.
Važno je razumeti kada i zašto bi trebalo da budemo oprezni sa ovim začinom koji se sve češće nalazi u našim kuhinjama i dodacima ishrani.
Šta je kurkuma i zašto je popularna?
Kurkuma je začinska biljka iz porodice đumbirovki čiji se koren koristi hiljadama godina u azijskoj medicini i kulinarstvu.
Njena aktivna komponenta kurkumin privukla je značajnu pažnju naučne zajednice zbog svojih protivupalnih i antioksidativnih svojstava. Međutim, upravo ta svojstva koja je čine lekovitom mogu biti i razlog za oprez kod određenih grupa ljudi.
Interakcije sa lekovima za razređivanje krvi
Jedna od najvažnijih kontraindikacija za uzimanje kurkume je istovremena upotreba sa lekovima za razređivanje krvi.
Prema istraživanjima objavljenim u stručnim medicinskim časopisima, kurkuma može da pojača učinak antikoagulansa poput varfarina, aspirina i klopidogrela. To može dovesti do povećanog rizika od krvarenja, što je posebno opasno kod osoba koje se pripremaju za operaciju ili imaju poremećaje zgrušavanja krvi.
Uticaj na lekove za dijabetes
Osobe koje uzimaju lekove za regulaciju šećera u krvi treba da budu posebno oprezne sa kurkumom. Kurkuma ima svojstvo snižavanja nivoa glukoze u krvi, što u kombinaciji sa dijabetičkim lekovima može dovesti do opasno niskih nivoa šećera. Simptomi mogu uključivati vrtoglavicu, slabost, znojenje i u ekstremnim slučajevima gubitak svesti.
Kurkuma može da izazove komplikacije kod osoba koje pate od problema sa želudačnom kiselinom. Ona može povećati proizvodnju želudačne kiseline, što je posebno problematično za osobe koje uzimaju lekove za smanjenje kiseline poput omeprazola ili ranitidina. Ova interakcija može da poništi učinak lekova i pogorša simptome refluksa ili čira na želucu.
Trudnoća i dojenje
Trudnice i dojilje treba da budu posebno oprezne sa konzumacijom kurkume u većim količinama.
Iako je kurkuma bezbedna kao začin u hrani, veće doze u obliku dodataka ishrani mogu da stimulišu kontrakcije materice i utiču na menstrualni ciklus. Takođe, nedostaju dugoročne studije o bezbednosti visokih doza kurkume tokom trudnoće i dojenja.
Žučni kamenac i poremećaji žuči
Osobe sa problemima žučnog mehura treba da izbegavaju veće količine kurkume. Ovaj začin može da stimuliše proizvodnju žuči, što može biti problematično kod osoba sa žučnim kamencem ili opstrukcijom žučnih kanala. U takvim slučajevima, konzumacija kurkume može da pogorša simptome i izazove bolove.
Ako planirate da se podvrgnete operaciji, važno je da prestanete sa uzimanjem kurkume najmanje dve nedelje pre zahvata. Zbog svojih antikoagulantnih svojstava, kurkuma može da poveća rizik od krvarenja tokom i nakon operacije. Ovo se odnosi i na manje hirurške zahvate, uključujući i stomatološke procedure.
Alergije i preosetljivost
Iako su alergije na kurkumu relativno retke, one se mogu pojaviti. Osobe koje su alergične na druge biljke iz porodice đumbira treba da budu posebno oprezne.
Simptomi alergijske reakcije mogu uključivati osip, svrabež i u težim slučajevima otežano disanje.
Saveti za bezbedno korišćenje
Ako ne pripadate nijednoj od navedenih rizičnih grupa, kurkumu možete bezbedno da koristite u umerenim količinama. Važno je započeti s malim dozama i pratiti kako vaše telo reaguje. Uvek je preporučljivo konsultovati se sa lekarom pre početka korišćenja kurkume kao dodatka ishrani, posebno ako uzimate bilo kakve lekove.
Iako kurkuma ima brojne zdravstvene prednosti, njena upotreba nije bez rizika. Važno je biti informisan i oprezan, posebno ako pripadate nekoj od navedenih rizičnih grupa. Prirodno ne znači uvek i bezbedno, a odgovorno korišćenje bilo kog dodatka ishrani ključno je za očuvanje zdravlja.