Najveća poljska rafinerija PKN Orlen saopštila je da će prodati Saudi Aramku i mađarskom MOL-u deo naftne kompanije Lotos, s kojom je sklopila sporazum o preuzimanju, kako bi ispunila zahteve antimonopolskih regulatora Evropske unije i okončala akviziciju te firme sa sedištem u Gdanjsku.
PKN Orlen je najavio planove za kupovinu Lotosa još 2018. godine, ali je morao da ispuni uslove koje je postavila Evropska komisija, zbog čega je pristao da proda deo imovine Lotosa kako bi ispoštovao propise o zaštiti tržište konkurencije.
Kako prenosi Rojters, Orlenova kupovina Lotosa je deo šireg plana poljske vladajuće stranke Pravo i pravda (PiS) da pojača kontrolu nad ekonomijom i da od tih preduzeća napravi „državne perjanice“ koje će moći da konkurišu globalnim igračima. Obe kompanije su pod kontrolom države.
MOL će kupiti 417 benzinskih stanica Lotosa u Poljskoj za 610 miliona dolara, čime će proširiti svoje prisustvo u regionu i u najvećoj ekonomiji u istočnom delu EU.
Saudi Aramko će kupiti 30 posto udela u Lotos Asfaltu, jednom od najvećih proizvođača bitumena u Evropi, u čijem je posedu i Lotos rafinerija nafte u Gdanjsku, a ugovor obuhvata fiksno plaćanje od 1,15 milijardi zlota (290 miliona dolara) i varijabilne elemente. Sudijski naftni div će steći 100-procentni udeo u još dve druge jedinice.
Orlen je takođe potpisao ugovor sa Aramkom o snabdevanju naftom u količini od 200.000 do 337.000 barela dnevno, povećavajući ranije dogovorene kupovine. Isporuke će po novom ugovoru početi ove godine, rekao je novinarima izvršni direktor PKN-a.
Manji deo imovine Lotosa će biti prodat i poljskom Unimotu i mađarskom Rosi Biofjuelu, dodali su iz Orlena.
Kritičari kažu da će s prodajom Lotosove imovine u Poljsku ući više međunarodnih konkurenata, ali Orlen i vlada tvrde da će okončanje Orlenovog preuzimanje manjeg rivala poboljšati tržišnu poziciju kompanije, njenu pregovaračku moć i investicione kapacitete.
Akcije PKN Orlena su na trgovanju u 12:17 časova po srednjoevropskom vremenu skočile za 3,8 posto, Lotosove su porasle za 3,5 procenata, a MOL-ove za 1,2 odsto.