Krađa podataka svih poreskih obveznika u Srbiji koju je v.d. direktora Poreske uprave Marko Marinković nazvao "špijunažom", a mediji "pljačkom veka" ne prestaje da talasa javnost kojoj nikako nije jasno ko je zapravo i koliko odgovoran za najnoviju u nizu srpskih afera.
Marinković optužuje bivše funkcionere u Ministarstvu finansija koje je vodio Lazar Krstić, među kojima i bivšu savetnicu Mlađana Dinkića Milicu Bisić, tvrdeći da opasni "odliv podataka" o privrednim sistemima ugrožava ekonomsku bezbednost zemlje.
Bisićeva uzvraća krivičnim prijavama i tužbama za odštetu. Povod razmirica je, kako se priča, što je Bisićeva podnela prijavu povereniku za informacije Rodoljubu Šabiću zbog objavljivanja u medijima njenih podataka iz poreske prijave.
Šabić je pokrenuo istragu, a Marinković potom optužio Bisićevu i savetnike bivšeg ministra Krstića, Nikolu Ćosovića i Ivana Posavca, da su izneli poverljive podatke iz Poreske uprave. Među iznešenim materijalima su navodno i oni o srpskim političarima i uticajnim biznismenima.
Da ovo klupko teško može bilo ko drugi da razmrsi, osim sudskih organa, ukazuje bivši direktor Agencije za privatizaciju Branko Pavlović.
– Njih dvoje tvrde suprotno i ne možemo da znamo ko od njih je u pravu bez istrage, pa je suština da na optužbe Marinkovića reaguje Tužilaštvo. Kakve privatne tužbe, tu država mora da reaguje i onaj ko je zloupotrebio položaj, njemu treba pisati prijavu – kaže Pavlović za "Vesti".
On ističe da se u ozbiljnim državama tretira kao vrlo opasno iznošenje takvih podataka iz institucija.
– Kod nas je to smešno, jer nam stranci sede u ministarstvima, Narodnoj banci i Upravi trezora – ukazao je Pavlović, dodajući da se bez istrage ne može ustanoviti uloga Lazara Krstića, koji je nedavno podneo ostavku na mesto ministra finansija i vratio se u SAD.
Odgovor nije doneo ni TV duel Marinkovića i Bisićeve, već se sveo na narodnu "ja u klin, ti u ploču". Marinković tvrdi da je reč o velikoj aferi koju ispituje Tužilaštvo, jer su podaci izneti "grubim nemarom ili zlom namerom" i ističe da će se brzo ustanoviti cilj identiteta lica koja su sa ovim aktivnostima bila povezana. Bisićeva uzvraća da su optužbe za krađu na njen račun, "iskonstruisane".
V.d. direktora Poreske uprave upozorava da bi ti podaci mogli da se nađu kod osoba kojima nije interes ekonomski razvoj Srbije. Bivša savetnica odgovara da je radila samo na prenosu papirnih poreskih prijava u elektronski format i nije imala, niti su joj potrebni podaci koji su "službena tajna" ili "strogo poverljivo".
Da je u srpskoj javnosti i previše virtuelnih zavera i afera, ukazuje Aleksandar Stevanović, bivši savetnik nekadašnjeg ministra privrede Saše Radulovića. On kaže da je deplasirano i komentarisati te razne konstrukcije da nam svet čas pomaže, čas odmaže.
– Većina podataka nije tajna, jer ih republička Poreska uprava razmenjuje sa drugim poreskim upravama i državnim organima, a za to postoji propisana procedura. Sa druge strane, zna se kada i kako postoji pravo na privatnost. Ono javno dostupno treba i u praksi da bude tačno razgraničeno od onog što nije. Samo tako neće doći do zloupotreba – objasnio je Stevanović za "Vesti".
Provizorijum Srbija
Groteska
|