Kristofer Hil, novi američki ambasador u Srbiji, stigao je u Beograd da zameni dosadašnjeg ambasadora Entonija Godfrija. Raspakovao je i kofere među kojima i onaj službeni, koji kako je kazao, neće biti opterećen prošlošću. Činjenica da Hil menja Godfrija posle svega nepune dve i po godine službovanja, da je vraćen u diplomatiju iz penzije, kao i da je često karakterisan kao “jastreb” među demokratama, za mnoge je znak da se Amerikancima žuri da završe započeto u regionu, a prvenstveno u Srbiji.
Da će Srbiji, narodski rečeno, “zavrnuti ruku” u vezi sa Kosovom, Bosnom i Hercegovinom i ruskim uticajem, mišljenja je diplomata Milisav Paić, predsednik Srpskog spoljnopolitičkog kruga.
– SAD će gledati da dovrše nedovršen posao, priznanja Kosova. Uz to i da, kako to oni kažu, od BiH naprave funkcionalnu državu, što u prevodu znači da i dalje erodiraju funkcije Republike Srpske i pretvore je u administrativnu jedinicu BiH – tumači Paić za “Vesti”.
On ističe da je dolazak Hila i u funkciji suzbijanja “malignog uticaja Rusije” u regionu. Paić napominje i da je teško od novog ambasadora očekivati ozbiljniju konstruktivnost.
Kristofera Hila je imenovao predsednik SAD Džozef Bajden, prošlog oktobra na dan 140 godina diplomatskih odnosa Srbije i SAD.
Hil je nedavno kada je polagao zakletvu istakao da u Srbiju na koju SAD gledaju “kao na važnog partnera i prijatelja”, stiže sa svežom perspektivom.
– Mnogo se toga promenilo otkako sam poslednji put bio u Beogradu i regionu. Naučio sam tokom godina da poštujem istoriju i pokušavam da naučim njene složene lekcije, ali moj kofer neće biti opterećen prošlošću – poručio je Hil, iskusni diplomata koji dobro poznaje prilike u regionu.
Odupiranje Beograda uvođenju sankcija Rusiji, signal je da bi ovaj američki akrobatski manevar zamene ambasadora mogao da donese “crne dane” za Srbiju.
– Dolazak Kristofera Hila se poklopio sa krupnim stvarima koje se dešavaju, a nisu dobre za Srbiju – kaže za “Vesti” Darko Trifunović iz Instituta za nacionalnu bezbednost.
Kao najkrupniji od svih problema, on vidi najavu Jadranskog naftovoda JANAF o obustavi isporuke nafte Naftnoj industriji Srbije, podsećajući da je pre toga Bugarska obnarodovala da će odustati od ruskog gasa i zavrnuti slavine na Turskom toku preko kojeg se snabdeva i Srbija.
– Vidimo oštru podelu u svetu za i protiv Rusije i da Srbija trpi ogromne štete što se nije pridružila zapadnim i zemljama EU u uvođenju sankcija Rusiji. Ne samo da nam preti ogromna šteta zbog nafte, i to od okruženja koje je u NATO savezu, već je veliki problem i sa avio-saobraćajem i prizemljenjem aviona zbog stalnih dojava o postavljenoj bombi u avionu Er Srbija koji leti za Rusiju – kaže naš sagovornik.
On ističe da sve rusko i prorusko trpi ogromnu štetu i doživljava veliku osudu, pa će Srbija morati da nađe način da reši ove probleme.
– Što se tiče Hila, on odlično poznaje region i zna kako svari stoje, a u ovako delikatnoj situaciji za nas, on ne mora ništa da radi, već samo da posmatra šta ćemo mi da uradimo – rekao je Darko Trifunović.
Odlukom da Hil preuzme dužnost, napravljen je veliki zaokret u američkoj politici prema Srbiji. Za razliku od prethodnika Godfrija koga srpska javnost doživljava kao dobroćudnog “Amera” i velikog gastro znalca oduševljenog ćevapima i srpskom kuhinjom, Hil je bio poznat i kao specijalni američki izaslanik za Kosovo i imao je jednu od ključnih uloga u pregovorima koji su prethodili konferenciji u Rambujeu 1999.
Pored Beograda, Hil se dokazao kao ambasador u Skoplju u doba završne faze raspada Jugoslavije, pa posle pada Berlinskog zida u Poljskoj koja je tada za NATO bila veoma važna zemlja. Bio je na službi u Tirani, a službovao je i u Južnoj Koreji i Iraku.
Da pronađemo zajednički jezik
U kolumni za “Tampa Badž Times” pre nekoliko dana, Hil je kazao da je njegov zadatak u Srbiji da se pronađe zajednički jezik i gleda u budućnost. Rekao je da će voditi jak tim diplomata i da mu posebno predstavlja čast da obavlja tu dužnost u vreme ovakvih izazova, “kada postoji velika potreba da se glas Amerike čuje širom sveta”.
– Moje dužnosti u Srbiji, u zemlji sa kojom su SAD pre samo 23 godine bile u sukobu i gde i dalje imamo neke razlike, jesu da pronađemo zajednički jezik i gledamo u budućnost – rekao je novi ambasador.
Osvajanje srca
Milisav Paić ukazuje da će Hil kao novi ambasador, verovatno pokušati da čini i ono što Vašington zove “kampanja osvajanja srca”.
– Vidimo da u SAD već ističu tradicionalno prijateljstvo sa Srbijom. Međutim, naši ožiljci od bombardovanja su još uvek sveži, pa ne verujem da će taj zadatak koji želi da sprovede, doneti dobre rezultate – rekao je ovaj diplomata.