Sada su se kockice ponovo složile, pa se svojoj strasti, pisanju, Vesna ponovo vratila, i to na neobičan način. Ona je, naime, u Beogradu pronašla priče koje je napisala u mladosti, sakupila one koje su bile slične tematski i po stilu pisanja i objedinila ih u zbirku pod nazivom "Na kraju sveta i druge priče". U istoj knjizi su priče na srpskom i prevedene na engleski.
Promociji Vesnine prve izdate zbirke priča prisustvovao je veliki broj njenih prijatelja i poznanika, ljubitelja pisane reči, ali i poštovalaca činjenice da se knjiga čita i na srpskom i na engleskom jeziku što je vrlo važno za mlađe generacije odrasle u Kanadi kojima je engleski zapravo prvi jezik.
Bliže mladim SrbimaZašto joj je bilo važno da knjiga koja je na srpskom među istim koricama ima i prevod na engleski? |
Kojoj čitalačkoj publici se obraćate ovom knjigom?
– Ove priče dete može da čita kao bajku, ili kao istoriju iz dečjeg života, ali jedino odrasli čitalac može da oseti simboliku, poruke i skrivena značenja koje svaka priča sadrži. Priče nisu napisane za decu, već za odrasle, ali su napisane glasom deteta koje otkriva svet, prirodu, tajne života i pronalazi svoje mesto i ulogu u njemu. Smatram da u svakom od nas živi potpuno isto biće kakvo smo bili i kao deca, samo smo kroz život prilagođavali svoje stavove, ponašanje i neke svoje osobine kako bi se bolje prilagodili svetu. Neke slike i ideje iz ovih priča potiču iz sećanja na moje detinjstvo koje sam provela 70-ih u Beogradu. Sva moja sećanja na detinjstvo su lepa jer sam imala sreće da odrastam u jednom svetu i društvu koje u današnje vreme izgleda egzotično i ima u sebi mistike i umetničke spiritualnosti koje nema u današnjoj svakodnevici.
Naša sagovornica želi da sadašnji trenutak u svom životu, kada može da se posveti pisanju, iskoristi na pravi način.
– Počela sam pisanje roman sa idejom da objedinim na jednoj strani snagu i bogatstvo života na Balkanu, a na drugoj život u zapadnom materijalistički orijentisanom svetu kroz zajednički imenitelj: osećanja, očekivanja i razočaranja, želje i snove i međuljudske odnose. Takođe, pokušavam da nađem izdavača za omladinski roman koji je napisan 80-ih godina. Verujem da bi taj roman, bez obzira na to što opisuje događaje iz života mladih ljudi koji su živeli u neko drugo vreme bez interneta, Instagrama i mobilnih telefona bio interesantan i za današnje mlade čitaoce jer govori o večitim temama kao što su nesigurnost i strahovi mladog čoveka, ljubav, pubertet, drugarstvo, odnosi sa roditeljimai itd.
Sačuvati strastVesna je imala poseban motiv kada je donela odluku da objavi ovu knjigu. |