Na most je upravo dovezena zemlja i u toku je gradnja sadnica za žardinjere.
Pojačano je prisustvo Regionalne policije za sever Kosova i međunarodne zajednice.
Kako javlja izveštač agencije Beta, građani sa albanske strane grada kolima i biciklima prelaze most, slikaju se na severnoj strani grada, dok okupljeni na srpskoj za sada mirno stoje i posmatraju šta se dešava.
Novinarima se obratio gradonačelnik severne Mitrovice Goran Rakić koji je rekao da je svestan činjenice da je aktivnost koja se sada preduzima "uznemirujuća i neočekivana za većinu stanovnika" i da je zato doneo odluku o izgradnji "parka mira" kod mosta, u koordinaciji sa državnim vrhom Srbije.
"Mostovi se svuda u svetu grade kako bi povezivali ljude, ali ovaj naš je nažalost vremenom postao simbol razdvajanja i nemogućnosti normalnog i mirnog suživota između pripadnika srpskog i albanskog naroda", kazao je Rakić.
Komandir policije: Nema tenzije već radoznalostiBezbednosna situacija u Kosovskoj Mitrovici je stabilna posle postavljanja Parka mira na "Nema nikakvih problema, povećano je prisustvo građana, ali ne može da se kaže da se radi o tenzijama, već da je u pitanju radoznalost", rekao je Bojić novinarima. |
Prema njegovim rečima, ovaj most se ne razlikuje ni po čemu od ostalih koji postoje u gradovima širom Evrope, ali se okolnosti u kojima je izgubio svrhu svog postojanja postavši linija razdvajanja među ljudima, veoma razlikuju u odnosu na okolnosti u kojima na početku 21. veka žive građani, slobodni i demokratski uređenih država.
U Rakićevom saopštenju je navedeno da je gradonačelnik svestan činjenice da preduzima aktivnost koja je uznemirujuća i neočekivana za veliku većinu stanovnika, i da je imao duge konsultacije i stalne koordinacije sa državnim vrhom Srbije.
Rakić je istakao da su oni koji žive sa dvije strane mosta prestali u jednom nesrećnom vremenu da budu jedni drugima pristojne komšije i postali su jedni drugima neprijatelji.
"Reči razuma zamenilo je nasilje, a nasilje je rezultiralo etnički motivisanim zločinima, koji su dalje za posledicu imali strah i neizvesnost. Najveća žrtva etnički motivisanog nasilja na prostoru Kosova i Metohije od 1999. godine bio je, bez ikakve sumnje, srpski narod", dodao je Rakić.
On je smatra da je bolje da u novoizgrađeni "Park mira", Albanci i Srbi dovode svoju decu da se zajedno druže i igraju, nego da se na istom mestu organizuju "doveka noćne straže naoružanih ljudi".
Rakić se nada da će albanska strana, ali i cela međunarodna zajednica, znati na pravi način da sagleda i vrednuje značaj "ovoga što danas ovde činimo" i da neće dozvoliti usijanim glavama, ostrašćenima i zlonamernima da ovu inicijativu, "ovaj mali, ali značajan korak ka normalizaciji života na Kosovu i Metohiji", pretvore u još jednu u nizu velikih balkanskih katastrofa.
Poslanici različito o uklanjanju barikada na Ibarskom mostu
Poslanik Nove demokratske stranke (NDS) Janko Veselinović izjavio je da je dobra vest ukoliko su barikade na glavnom Ibarskom mostu u Kosovskoj Mitrovici dobrovoljno
uklonjene.
"Svaka komunikacija koja se uspostavlja i sloboda kretanja je dobra, ako je uspostavljena na miran način i ako iza toga stoje građani", rekao je Veselinović novinarima u Skupštini Srbije.
Poslanik Socijalističke partije Srbije Đorđe Milićević je rekao da jutrošnje uklanjanje barikada govori o tome da su oni koji žive na Kosovu jasno opredeljeni za put saradnje, mira i pregovora.
Poslanik Jedinstvene Srbije Petar Petrović je ocenio da nije vreme za uklanjanje barikada, jer još nije postignut pun suživot Srba i Albanaca na Kosovu. On je rekao da će međunarodna zajednica morati da garantuje da ekstremni Albanci neće prelaziti u srpski deo Kosovske Mitrovice.
"Onaj ko je naložio uklanjanje barikada koje su sprečavale da dođe do ekstremnih situacija između Albanaca i Srba mora da snosi sve posledice do kojih eventualno može da dođe", rekao je on.