Advokatska firma u kojoj radi Alamudin Kluni, Dauti Strit Čejmbers saopštila je danas da će ona i advokat Džefri Robetson razgovarati iduće nedelje sa grčkim premijerom Antonisom Samarasom i drugim zvaničnicima.
Bitanski diplomata, lord Elgin je 1803, uz dozvolu Otomanskog carstva pod čijom je vlašću tada bila teritorija Grčke, delove friza s Partenona odneo u London i prodao Britanskom muzeju gde su sada izloženi. Grčka ih traži nazad od 1983, kada je kampanju otpočela glumica, a zatim ministarka kulture Melina Merkuri.
Amal Alamudin Kluni i advokat Džefri Robetson, boraviće u Grčkoj od 13. do 16. oktobra. Grčka vlada je saopštila da je prvi put zatražila od Alamudin Kluni i Robertsona da se bave ovim pitanjem 2011. godine.
Džordž Kluni je u februaru izjavio na pitanje novinara u vezi njegovog filma "Monuments men" da bi Britanija trebalo da razmotri vraćanje mermernih statua Grčkoj.
Partenon, hram zaštitnice grada Atine, nastao između 447. i 432. pre Nove ere, jedan je od najviših arhitektonskih simbola zapadne civilizacije i spomenik na koji su Grci najviše ponosni.
Iako su hrišćani svojevremeno demolirali dostupne skulpture na Akropolju, a drevni harmovi potom služili kao izvor građevinskog materijala, friz Partenona je bio gotovo netaknut do 1687. godine kada ga je, tokom opsade, pogodio mletački top.