U pojedinim ustanovama za smeštaj dece i mladih sa smetnjama u razvoju, deca se sistematski zlostavljaju, tvrdi se u izveštaju organizacije Inicijativa za prava osoba sa mentalnim invaliditetom. Neću stati dok ne proverim svaku stavku i svaku tvrdnju iz tog izveštaja, poručuje ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić Tepavčević.
Deca leže u metalnim krevecima sa visokim rešetkama koji su kao kavezi, a devojkama daju kontracepciju bez njihove saglasnosti, tvrde autori izveštaja koji su obišli osam ustanova za socijalnu zaštitu tokom 2019. godine.
– Ovo je nešto što je pre dve godine bila nadzorna poseta i prateći izveštaj. Ja sigurno neću stati dok ne proverim svaku stavku i svaku tvrdnju iz tog izveštaja i dok ponovo ne posetim sve ove ustanove, to budete ubeđeni – poručuje ministarka.
Naglašava da je svaka vrsta eksterne posete i svaka vrsta aktivnosti koja ima za cilj poboljšanje sistema socijalne zaštite uvek dobrodošla.
– Napominjem da svi moramo da radimo na tome da deci koja imaju različite poremećaje zdravlja, pogotovo ako imaju različite stepene mentalnog invaliditeta, da im omogućimo da u svom prirodnom okruženju, prirodnoj sredini, odrastaju okruženi ljubavi. Tako mogu da pruže puno svima – poručuje Kisić Tepavčević.
“Inspekcijski nadzori u sistemu socijalne zaštite kontinuirani”
Ukazala je da su inspekcijski nadzori u sistemu socijalne zaštite stalni i kontinuirani i prosečan broj inspekcijskih nadzora, kako redovnih tako i vanrednih, na godišnjem nivou je oko 300.
– Uvek podržavamo svaku vrstu i eksternih nadzora koji će upravo da doprinesu poboljšanju sistema socijalne zaštite – dodaje ona.
Istakla je da je ova poseta Inicijative za prava osoba sa mentalnim invaliditetom sprovedena u saradnji sa Ministarstvom 29. oktobar 2019. godine, potpisan je sporazum i predstavnici Ministarstva su takođe bili u tom monitoringu i tom prilikom je osam ustanova imalo jednodnevnu posetu.
– Tom prilikom nije bilo nijedne pritužbe, nijedne prijave konkretne koja je zahtevala urgentnu reakciju i do ovog izveštaja nismo imali nijednu povratnu reakciju – naglašava Kisić Tepavčević.
Ističe da takve ustanove predstavnici Ministarstva obilaze na nedeljnom nivou pre svega kako bi videli uslove života i kvalitet života dece i zaposlenih u tim ustanovama.
– U ponedeljak smo bili u Centru za dnevni boravak dece sa invaliditetom u Kruševcu i te posete su vrlo jednostavne sa aspekta da vidite kakvi su efekti rada zaposlenih. Deca su iskrena, deca ne znaju da kriju, na osmesima dece vi možete da vidite i da pročitate sve. Vi vidite se ta deca smeju, da žele da vam nešto kažu, da vas dodirnu, zagrle i da vam nešto poklone – kaže ministarka.
– Sigurno da u sistemu socijalne zaštite nije sve idealno, sigurno da zahteva još mnogo poboljšavanja kapaciteta i upravo idemo tim putem – dodaje ona.
“Automatski da se prijavi bilo kakva nepravilnost”
Naglasila je da su se sastali sa autorima ovog izveštaja.
– Ja sam sazvala sastanak i praktično smo se složili u svim aspektima kada je u pitanju željeni pravac razvijanja sistema socijalne zaštite. Ja sam odmah predložila da zajedno oforimimo tim i da zajedno posetimo sve ove u ustanove i da ukoliko bilo ko uoči bilo kakvu nepravilnost to prijavi i da delujemo odmah – navela je Kisić Tepavčević.
– Znači automatski da prijavi da postoji neka nepravilnost kako bismo zajedno odmah reagovali, pogotovo u sistemu socijalne zaštite gde su smeštena deca sa različitim poremećajima zdravlja to je najosetljivija populacija – zaključila je ministarka.