Ovakva "neravnoteža" u broju rođenih dečaka i devojčica je, prema oceni Akademije, "najveći demografski problem zemlje sa 1,3 milijarde stanovnika". "Selektivni abortusi su veoma uobičajeni, posebno u ruralnim sredinama", objašnjava se u istraživanju.
Kriva je kontrola rađanjaKina je pokrenula politiku kontrole rađanja krajem sedamdesetih godina prošlog veka kako bi kontrolisala rast broja stanovnika, dopuštajući bračnim parovima koji žive u gradovima da imaju jedno dete, a na selu – dva, ali samo pod uslovom da je prvo dete djevojčica. Etničke manjine izuzete su od ovih ograničenja. A sada, kako je sve manje devojčica, istraživanje je pokazalo da su otmice i trgovina ženama postali raširena pojava u delovima zemlje u kojima je broj muškaraca mnogo veći od broja žena. |
Akademija društvenih nauka navodi da se zbog tradicionalne naklonosti prema muškoj deci veliki broj žena u unutrašnjosti odlučuje na pobačaj ako prenatalni skeneri pokažu da će roditi devojčicu. Jedan od razloga je i taj što u ovoj zemlji penzioni sistem i socijalna zaštita gotovo da i ne postoje, pa roditelji računaju da će im sinovi u budućnosti pomoći, dok ćerke napuštaju porodicu kada se udaju.
Tokom 1982. godine rođeno je 108 dečaka na 100 djevojčica, dok je sada odnos 119 dečaka na 100 djevojčica, stoji u podacima Komisije za planiranje porodice i stanovništva. Moderni prenatalni testovi omogućavaju da se utvrdi pol deteta čak i ako medicinsko osoblje nema pravo (u teoriji) da to otkrije budućim roditeljima.
Nadležni ocenjuju da je normalno da odnos bude od 103 do 107 dečaka na 100 devojčica. Članovi Akademije kažu da je jedna od mogućih posledica ovakvog stanja da raste verovatnoća da će muškarci u siromašnijim delovima Kine ostati neoženjeni tokom celog života, te da će se kao takvi u većoj meri oslanjati na socijalnu pomoć i podršku.