Tanjug/AP

Kineski zvaničnici i proizvođači automobila zainteresovani su za kupovinu nemačkih fabrika koje su predviđene za zatvaranje, a posebno za postrojenja nemačkog diva “Folksvagena” koji se suočava sa poteškoćama i gasi proizvodnju u dve fabrike.

Kupovina fabrika omogućila bi Kini da izgradi uticaj u automobilskoj industriji Nemačke, izjavio je anonimni upućeni izvor za Rojters.

Kineske kompanije su investirale u niz industrija u Nemačkoj, najvećoj evropskoj ekonomiji, od telekomunikacija do robotike, ali još uvek nisu uspostavile tradicionalnu proizvodnju automobila u toj zemlji.

Potencijalna investicija predstavlja veoma osetljivo političko pitanje.

Kineske firme bi u Nemačkoj mogle da proizvode automobile koji bi se prodavali u Evropi i na taj način izbegnu carine Evropske unije na električna vozila (EV) proizvedena u Kini. Time bi dodatno ugrozile konkurentnost evropskih proizvođača automobila.

Ekonomije Nemačke i Kine su postale veoma povezane tokom 16 godina kada je Angela Merkel bila na funkciji nemačke kancelarke, ali odnosi su zahladneli pošto aktuelna koalicija želi da smanji zavisnost od Pekinga.

Ministarka inostranih poslova Nemačke Analena Berbok je predsednika Kine Si Đinpinga opisala kao “diktatora”, a Kinu kao “rivala”.

Budućnost ove kineske investicije zavisiće od stava nove nemačke vlade koja će biti formirana posle februarskih izbora, dodaje Rojtersov izvor.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here