Youtube/Military News
FK-3

Objavljen je izveštaj srpskog državnog preduzeća za trgovinu naoružanjem SDPR za prošlu godinu, u kom se nedvosmisleno navodi da je izdvojen novac za nabavku potpuno novog kineskog raketnog sistema protivvazdušne odbrane (PVO) FK-3, koji je urađen kao spoj najboljih karakteristika ruskog S-300 i američkog patriota.

Ovo borbeno sredstvo srednjeg dometa, za koje stručnjaci navode da je izuzetno, kompletiraće srpsku PVO sa ruskim sistemom pancir S1 i francuskim raketama mistral instaliranim na PASARS domaće proizvodnje.

Iako Ministarstvo odbrane nije želelo da komentariše informaciju, u izveštaju je precizno navedeno da su ugovoreni uvozni poslovi u vrednosti od 620,3 miliona dolara, koji se odnose na modernizaciju migova 29, nabavku kineskih bespilotnih letelica, ali i PVO sistema mistral i FK-3.

Profesor beogradskog Mašinskog fakulteta Momčilo Milinović ocenio je da je kineski PVO sistem FK-3 izvanredan, jer rakete imaju domet od 100 kilometara u daljinu i 27 po visini.

– Baterija ima tri vozila sa po četiri savršeno spakovane rakete i može da tuče šest ciljeva istovremeno. Predstavlja napredak u PVO odbrani Kine do samog vrha i to po kvalitetu, načinu reagovanja i dometu. Reč je o kombinaciji modernizovanog ruskog sistema S 300 i američkog patriota. Strašna kombinacija, konačno ćemo imati odbranu koju smo hteli – kaže profesor Milinović.

Skenirajući radar

On objašnjava da su sa patriota preuzeti koso lansiranje u zonu zahvata i pasivni skenirajući radarski sistem.

– Jedan radar sve radi, to je američka koncepcija. Veoma je važno da na srednjem dometu imamo tako vrstan radarski sistem koji nema odbranu od 360 stepeni, ali je sjajan u zoni očekivanja – ne krije oduševljenje profesor Milinović.

On ne isključuje da će Srbija pazariti varijantu do 120 kilometara i dodaje da je važno koliko baterija će biti nabavljeno, ali i kako će biti razmeštene. Profesor Milinović ukazuje da je Srbija očigledno odlučila da FK-3 umreži sa ruskim pancirom S1.

U mreži s pancirom S1

– To je veliki tehnološki izazov koji još nikome nije pao na pamet. Pancir je babaroga u svom dometu, gađa krstareće projektile, laserski navođene, sve što se baca iz vazduha veoma precizno. U našem slučaju pancir S1 bi branio zonu iz koje dejstvuje FK-3. Ako se pokaže da ovi sistemi funkcionišu kao jedinstvena jedinica, to će Kinezima biti moćna reklama, pošto je ruski S-400 skup – objašnjava Milinović.

On dodaje da je glava FK-3 za samonavođenje veoma lukavo rešena. Nije potrebno da se signal vrati na komandno vođenje, pa da se šalje na raketu. Ona sama proračunava prema broju ciljeva koje vidi i odlučuje koji će da gađa. Ako dođe do ometanja, komandni sistem na zemlji preuzima i nastavlja da vodi raketu.

Novi koncept

Profesor Milinović ističe da ovo nije koncept ruske PVO odbrane, već ga je Kina samostalno razvila tokom 20 godina koristeći američka rešenja za sve što je mana ruskog sistema.

– Odustali su od vertikalnog lansiranja, zato ne može da bira zone u koje nije usmerena. Ali ako se usmeri tamo gde su ciljevi odlična je. FK-3 je sistem za Srbiju, jer je mala zemlja kojoj ne trebaju ekstremne performanse – kaže profesor Milinović.

Odlična cena za Beograd

Moskovski analitičari konstatuju da se Srbija opredelila za FK-3 podsećajući da je predsednik Aleksandar Vučić prošle godine izjavio da bi naša vojska volela ruski S-300, ali da za to nema para. Stoga oni smatraju da je Srbija kupila FK-3 veoma povoljno i da je verovatno već uplaćen avans, ali podsećaju i da su međusobni odnosi Kine, Rusije i Srbije na zavidnom nivou, te ne očekuju ozlojeđenost u Kremlju.

Direktor Centra analize i strategije Ruslan Puhov ukazuje da je ovo dobar posao i za Peking, koji je zainteresovan da dostavlja svoju tehniku u respektabilne zemlje, posebno Evrope, jer time suštinski povećava prestiž kineskog naoružanja u svetu.

– Moramo da priznamo da naš sistem S-400 svakako nije jeftin. Kina je verovatno ponudila Srbiji nisku cenu i nultu kamatu za kredit koji će s vremenom da se smanji usled inflacije – kaže Puhov.

Naučni saradnik Centra međunarodnih istraživanja Vasilij Kašin ukazuje da su Srbija i Mađarska glavni kineski partneri u Istočnoj Evropi.

– Kina tamo ostvaruje krupne investicione projekte u sferi infrastrukture, trgovine i industrije. Sigurno je Srbija dobila odlične uslove kako bi Peking učvrstio odnose sa perspektivnim partnerom – kaže Kašin.

Prva prodaja

Sistem FK-3 uveden je u arsenal kineske armije 2014. i dve godine kasnije prvi put prikazan dve godine kasnije na vazduhoplovnom sajmu Airshonj Ćina u Džuhaju. Reč je o najsavremenijem sredstvu kineske PVO i Srbija je prva zemlja kojoj je prodat. Tradicionalno, kupci kineskog naoružanja su savezničke i partnerske azijske zemlje.