Eksperimentalna vakcina je prvi put “u velikoj meri” zaštitila majmune od koronavirusa, navodi biofarmaceutska kompanija Sinovac Biotech.
Vakcina koja koristi inertne patogene agense virusa, data je grupi od osam majmuna koji su tri sedmice kasnije veštački zaraženi koronavirusom, navodi ova kompanija.
“Četiri makakija (vrsta majmuna) koja su primila jaku dozu vakcine, nisu imala nikakav trag virusa u plućima sedam dana nakon inficiranja”, navodi laboratorija.
Druga četiri majmuna, kojima je data blaža doza vakcine, imala su povećanje virusnog opterećenja u organizmu, ali su ipak uspela da se odupru bolesti.
Ti rezultati moraju još da se provere pre nego što ih naučna zajednica potvrdi.
Sinovac je 16. aprila počeo klinička testiranja te vakcine na ljudima. Medjutim, laboratorija je odbila da za Frans pres prokomentariše ove nalaze.
“Reč je o prvim ozbiljnim predkliničkim podacima koja sam video vezano za eksperimentalnu vakcinu”, prokomentarisao je na Tviteru američki virusolog Florijan Kramer.
Britanska imunološkinja Lusi Voker ukazuje da je “pitanje da li ta zaštita dugo traje”.
Pored projekta Sinovac, Peking je odobrio druge dve eksperimentalne vakcine, dok je američka laboratorija Moderna sredinom marta saopštila da sprovodi klinička testiranja eksperimentalne vakcine u SAD.
Farmaceutske grupe i istraživačke laboratorije vode trku u razvoju tretmana i vakcina protiv koronavirusa. Procene su da će biti potrebno najmanje 12 do 18 meseci da bi se dobila vakcina.
Pandemija koronavirusa koja je izbila u decembru 2019. u Kini, odnela je više od 190.000 života širom sveta, dok se gotovo 2,7 miliona ljudi zarazilo.