Kina prkosi SAD,kupuje od Rusa

0

Japanski tanker pune ruskim gasom u Sahalinu

Kina planira da s Rusijom potpiše sporazum vredan više milijardi dolara o kupovini ruskog gasa tokom predstojeće posete predsednika Vladimira Putina toj zemlji,uprkos pritiscima SAD da to ne čini.
– Razmenjujemo mišljenja s Moskvom i učinićemo sve što možemo da ovaj ugovor bude potpisan i to u prisustvu dvojice predsednika, tokom posete Putina Kini – rekao je zamenik šefa kineske diplomatije Čeng Guoping novinarima.
Preliminarni sporazum o kupovini gasa dve zemlje su sklopile tokom posete kineskog predsednika Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju.
Dve strane se još samo spore oko cene gasa, rekao je Čeng.
Vašington je apelovao na Peking da izbegne da trguje s Rusijom kako ne bi umanjio efekat sankcija uvedenih ruskoj privredi zbog njene politike oko ukrajinske krize.

Kanađani se "opekli"

Pošto su među prvima poslušali nalog svog moćnog suseda i uveli sankcije Rusima, Kanađani su brzo shvatili kuda vodi takva revnost. Juče su "precrtali" sa liste kažnjenih dvojicu ruskih industrijalaca, uz praktično obrazloženje da "ne žele da kažnjavaju kanadske firme".

Staje prodaja automobila

Ekonomski analitičari navode da je veoma pogođen zapadni automobilski sektor jer su već uočljivi gubici američkih i evropskih proizvođača, pošto je rusko tržište jedno od najvećih na svetu.

Pre ovog zaokreta je kanadski premijer Stiven Harper, ponet američkim stavovima, poredio Vladimira Putina sa Adolfom Hitlerom. U Otavi su bili ubeđeni da ovim bojnim pokličima vlast pridobija za naredne izbore glasove oko 1,2 miliona iseljenika iz Ukrajine.
Otrežnjenje je brzo došlo. Sa crne liste su skinuti Sergej Čemesov (Rostec) i Igor Sečin (Rosneft). Šefovi dva moćna ruska koncerna su pomilovani jer ROSNjEFT ima 30 odsto akcija u kanadskim naftnim nalazištima, a ROSTEK zajedno sa kanadskim BOMBARDIJEOM ima ugovor težak mnogo milijardi o isporuci 100 aviona ruskoj strani.

Efekat bumeranga na Zapadu

Sankcije koje je Zapad uveo Rusiji počele su kao bumerang da se vraćaju kompanijama u EU i SAD, koje beleže prve ozbiljne gubitke. Nemački biznismeni su među prvima lobirali protiv uvođenja dodatnih sankcija Rusiji. Danas gubitke beleže evropski giganti poput hemijske kompanije Henkel i danske pivare Karlzberg. U problemu su i francuski kozmetički koncern Loreal, austrijski proizvođač građevinskog materijala i opreme Vinerberger i duvanska kompanija Britiš Amerikan tobako. Moguće gubitke sada preračunavaju i zapadne banke.
– Sankcije su se pokazale kao loša šala na račun EU, koja mora da ide pod ruku sa SAD – kaže viši analitičar investicione grupe Nord kapital Roman Tkačuk.
 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here