U Pekingu su otvorene 24. zimske Olimpijske igre, a ceremoniji je uz Vladimira Putina i lidere nekoliko desetina država, prisustvovao i predsednik Aleksandar Vučić, koji će se tokom trodnevne posete sastati sa predsednikom Kine Si Đinpingom. To će biti njihov već sedmi susret, a poslednji put su se sastali 2019. upravo u Pekingu, kada su razgovarali u okviru ekonomske inicijative Pojas i put.
Činjenica da su zvaničnici sa zapadnih država organizovali “diplomatski bojkot” i ostali kod kuće nije umanjila veličanstveni sjaj svečanosti otvaranja igara. To je samo uvećalo pažnju Kineza prema državama koje u Pekingu predstavljaju njihovi lideri, pa je video-snimak srpske među kineskim zastavama u Pekingu, koji je objavio Vučić na društvenoj mreži Tik-tok, za samo nekoliko minuta pogledalo čak 63 miliona ljudi. Takođe, više Kineza pogledalo je video-snimak sletanja aviona Er Srbije s predsednikom Vučićem na pekinški aerodrom i olimpijski stadion, nego dolazak Vladimira Putina. Vučića je na aerodromu dočekao zamenik ministra spoljnih poslova Deng Li, a nakon ceremonije otvaranja prisustvovao je banketu koji je kineski predsednik Si Đinping priredio za šefove država i međunarodnih organizacija.
Trgovina najvažnija
Odmah po dolasku Vučić je imao priliku da se druži s Andžejom Dudom, predsednikom Poljske, jedine države članice NATO predstavljene na ceremoniji otvaranja na najvišem nivou.
– S predsednikom Dudom u prijateljskom razgovoru na velelepnom stadionu u Pekingu zaključili smo da naše dve zemlje postaju sve važniji spoljnotrgovinski partneri, te da je međusobna razmena skoro dostigla iznos od nezamislivih dve milijarde evra. Ko god bude izabran za predsednika Srbije imaće čast da u 2022. godini ugosti Andžeja Dudu u Beogradu – poručio je Vučić.
Predsednik Srbije potom je na svečanoj tribini razgovarao i sa knezom Albertom Drugim od Monaka.
Sportska svetkovina
– Izuzetna je čast i privilegija prisustvovati ceremoniji svečanog otvaranja 24. Zimskih olimpijskih igra u Pekingu. Ovaj veličanstveni događaj posmatram sa knezom Albertom Drugim od Monaka, koji me uskoro očekuje u zvaničnoj poseti – saopštio je Vučić, a s njim su bili i ministar omladine i sporta Vanja Udovičić, ministar finansija Siniša Mali, kao i predsednik Olimpijskog komiteta Srbije Božidar Maljković.
Predsednik Kine Si Đinping izjavio je da je njegova zemlja potpuno spremna i da će dati sve od sebe da svetu pokloni skromnu, bezbednu i fantastičnu olimpijsku svetkovinu. Si je izrazio dobrodošlicu predsedniku MOK Tomasu Bahu i svim liderima koji su došli u Peking za vreme Kineske nove godine i uoči ZOI. Takođe, Si je naglasio da je u svetu nastupio novi period turbulencija usled velikih promena kakve nisu viđene u poslednjih 100 godina, ali i zbog pandemije korona virusa.
Džeki Čen bakljonoša
Među 135 osoba koje su nosile baklju su i nekadašnji astronaut Cin Hajpeng i bivši NBA košarkaš Jao Ming. Čuveni glumac Džeki Čen nosio je olimpijsku baklju na Kineskom zidu. S njim su trčali kineski osvajači zlatnih medalja tekvondistkinja Vu Đingju, stonoteniser Ma Long i strelac Jang Ćijan. Čenu je ovo četvrti put da nosi baklju pošto je učestvovao u štafeti za Igre u Atini 2004, Pekingu 2008. i Pjongjangu 2018.
Vukićević barjaktar
Srpsku zastavu je na otvaranju nosio skijaš Marko Vukićević, a pre toga je odradio i prvi zvanični trening. Uz njega, Srbiju će na ovim igrama predstavljati i skijašica Nevena Ignjatović. Oni će biti među 2.871 sportistom iz 91 države u Pekingu, jedinom gradu u kojem su održane letnje (2008. godine) i zimske Olimpijske igre.
Savez protiv Zapada
Predsednici Rusije i Kine, Vladimir Putin i Si Đinpig sat uoči otvaranja Zimskih olimpijskih igara potpisali su dokument o međunarodnim odnosima kojim su bacili rukavicu u lice Zapada. Dve supersile i članice SB UN koje ne priznaju Kosovo, odlučile su da politički, ekonomski i vojno objedine Evroazijski kontinent kako bi obuzdale hegemoniju SAD i njenih satelita. Rusija i Kina preuzele su u tom cilju na sebe niz obaveza.
– Suprotstaviće se daljem širenju NATO i stvaranju novog bloka na Pacifiku (AUKUS: Australija, Velika Britanija i Amerika)
– Učvrstiće SSOS (Rusija, Kina, Indija i Iran i drugi) i povećati njenu ulogu u formiranju višepolarnog svetskog poretka.
– Aktiviraće rad na objedinjavanju planova razvoja Evroazijske ekonomske unije predvođene Rusijom i kineske inicijative Pojas i put (Put svile).
– Produbiće praktičnu kooperaciju u razvoju Arktika.
– Zajednički će učvrstiti ulogu ASEAN (asocijaciju država Jugoistočne Azije).
Idealni uslovi i teške staze
Šefica misije Olimpijskog komiteta Srbije Nataša Janković prenela je utiske iz Pekinga i istakla da su naši sportisti spremni za takmičenje.
– Žao nam je što i Nevena nije mogla da nam se odmah pridruži i ponese zastavu sa Markom, ali će oni uskoro biti zajedno – rekla je Nataša Janković.
Ona je objasnila da se Olimpijsko selo zapravo nalazi u tri gradske zone. Naglasila je da svi učesnici imaju poseban protokol koga se moraju pridržavati prilikom kretanja zbog epidemioloških mera. Takođe, da je sve tako organizovano da učesnici nemaju kontakata i dodira sa spoljašnjim svetom i lokalnim stanovništvom. Posebno je istakla specifične vremenske prilike koje su na samim trkačkim stazama trenutno idealne, iako nema previše snega.
Jankovićeva je zaključila da je atmosfera veoma dobra i da je sve odlično organizovano tako da sportisti imaju idealne uslove da postignu maksimalne rezultate.
– Marko nastupa u spustu, a dva dana kasnije i u superveleslalomu. Staza je veoma zahtevna i teška, a svi osim Kineza prvi put na njoj nastupaju – prenela je Nataša Janković.