Oznake od mesta Nagalesa do Tusana su zaostatak neuspešnog pilot programa vlade predsednika Džimija Kartera koji je trebalo da ubedi Amerikance da usvoje sistem mera koji se koristi u većem delu sveta.
Tih otprilike 100 kilometara je jedni kontinuirani deo autoputa u SAD s metričkim oznakama, ali je i predmet dugovečnog spora da li i tu treba vratiti oznake u miljama.
Pokušaj da se uklone znaci s metričkim oznakama propao je pre četiri godine pošto su se uticajni biznismeni iz tog kraja zalagali da se ostave postojeći znaci.
Vozači navikli na oznake u miljama, međutim, imaju problem. Nik Rodriges iz Rio Rikoa kaže da dok vozi tim delom puta ne može da izračuna koliko treba da pređe milja.
Saobraćajne vlasti u Arizoni su ranije kao razlog za zamenu navodile to što su stari znaci izbledeli pod jakim suncem. S novim znacima trebalo je da dođu i nove oznake u miljama a ne kilometrima. Porptarol odeljenja Dastin Krugel kaže da će se sledeći put pre promene saobraćajnih znakova tražiti mišljenje javnosti.
Biznismeni i turističke kompanije navode da bi zbog promene s kilometara na milje trebalo da menjuju i uptustva za lokacije gde posluju.
U susednom Meksiku se takođe koristi metrički sistem, pa neki tvrde da je metrički sistem u tom kraju, severno od granice s Meksikom, na neki način i znak dobrodošlice za meksičke turiste koji tu troše dosta novca.
"Lično, mislim da je lepo što me gosti pitaju zašto su znaci metrički. Niko od turista s kojima smo razgovarli nije imao problema što su znaci u miljama", rekao je Džim Grin, vlasnik hotela u mestu Grin Veli.