Na istoku Ukrajine juče su vođene žestoke borbe ukrajinskih i proruskih snaga "kakvih do sad nije bilo, po snazi i razmerama", rekli su ukrajinski vojni izvori. Ovim je očito prekršeno obećanje predsednika Ukrajine da će proglasiti jednostrani prekid vatre.
Sukobi su izbili u zoru u blizini grada Krasni Limana, koji je pod kontrolom ukrajinskih vlasti od početka juna, a proruske snage navodno su pokušale da probiju kordon vladinih trupa.
U ovom sukobu, prema nekim procenama, učestvovalo je i do 4.000 pripadnika proruskih snaga, a na obe strane su verovatno angažovani oklopna vozila i tenkovi.
"Antiteroristička operacija se nastavlja i traju borbe", potvrdio je portparol vlade Vladislav Seleznjov.
Dok borbe i dalje traju, internet portali i neki zapadni mediji otkrivaju pravu pozadinu ukajinskog rata, koja se tiče osnaženih američkih energetskih interesa, ali i namere Rusije da napravi nove koridore i učini Evropu zavisnijom od svojih energenata.
SAD, visoki američki funkcioneri i njihovi sinovi, zajedno sa oligarsima, vode otvoreni rat sa ruskim gasnim interesima u Ukrajini i suština sukoba leži u želji da se ovlada energetskim koridorima – navode pomenuti izvori.
Pozadina krvavih dešavanja u Ukrajini suštinski je povezana sa gasnim ratom u kome SAD preko svojih "kraljeva energenata" i ukrajinskih tajkuna nastoje da ovladaju bogatim nalazištima ne istoku zemlje, u kome živi veliki deo proruskog stanovništva – ističu analitičari.
Najveće zalihe gasa na svetu nalaze se u Rusiji i u Kazahstanu, zemlji koja je povezana sa Moskvom. Ali nova ležišta su nedavno otkrivena u Ukrajini.
Rusija je najveći snabdevač Evrope gasom. Do pre nekoliko godina većina gasovoda i naftovoda išla je preko ukrajinske teritorije. A zatim je došlo do stvaranja energetske autostrade Moskva-Berlin.
Ali, Kremlj je osmislio novu trasu ("Južni tok") koja bi išla direktno od Kaspijskog mora do Italije, prelazeći ispod Crnog mora. SAD tu podvlače crtu i ulaze u igru. Državni udar preko protesta na trgu Majdan u Kijevu, bio je samo uvod u celu priču.
Desničari vode igru Glavne uloge imaju oligarh Igor Kolomojski (inače zagovornik podizanja zida na granici sa Rusijom), zatim njegov kolega u Odesi Igor Mače, kao i sekretar Saveta nacionalne odbrane Andrej Parubij, koji je istovremeno osnivač neonacističke partije Svoboda. Važnu ulogu ima i Dmitro Jaroš, koji se nalazi na čelu radikalno desničarske partije Desni sektor, koja je vojno angažovana u gušenju pobuna na Istoku. Američki "kišobran" Posle ruske odluke da zaobiđe Ukrajinu u isporuci gasa i učini Evropu još vezanijom za svoje energente, čime bi deo Evrope sasvim bio izvučen iz američkog "kišobrana", po naredbi SAD dolazi do blokade nove gasne trase. Rusija uzvraća preuzimanjem Krima, a Ukrajina kao odgovor imenuje u najvećem gasnom preduzeću "Burisma" Hantera Bajdena (sina američkog potpredsednika) za člana Nadzornog odbora. Zbog gubitka Krima, Ukrajina više nema pristup u dve od tri glavne morske luke, pa Odesa dobija ulogu jedinog izlaska na more cele zemlje. I tada počinju krvavi događaji u Odesi – navode portali.
|