Ministar spoljnih poslova Ukrajine Pavlo Klimkin rekao je juče da Kijev zaslužuje vojnu pomoć zapadnih zemalja u borbi sa proruskim snagama u Donjecku i Lugansku i to, kako je naglasio, ne manju nego što je dobio Irak.
– Bilo bi logično da se Ukrajini dostavi tehnička i vojna pomoć za borbu s terorizmom, ista onakva kao što je u slučaju s Irakom. Ta borba je u osnovnim interesima EU – rekao je Klimkin.
– Potrebno nam je nešto kao Maršalov plan. Posle Drugog svetskog rata, SAD su odigrale ključnu ulogu u primeni Maršalovog plana. Ovih dana, Nemačka bi mogla da preuzme vođenje takve istorijske misije – zaključio je Klimkin uoči posete nemačke kancelarke Angele Merkel, koja stiže u Kijev u subotu 23. avgusta.
S druge strane, predsednik Državne Dume RF Sergej Nariškin rekao je da susret u Minsku (Belorusija) lidera "evroazijske trojke" sa predsednikom Ukrajine Petrom Porošenkom može postati jedna od etapa deeskalacije konflikta u jugoistočnim regionima Ukrajine.
Ukrajinska carina ne može da započne carinsku proceduru humanitarnog tovara iz Rusije pošto nije dobila svu neophodnu dokumentaciju, tvrdi kijevski portparol Andrij Lisjenko. Četiri kamiona iz konvoja ruske humanitarne pomoći istočnoj Ukrajini ušla su na teritoriju carinskih kontrolnih punktova Donjecka, rekao je on i dodao da se još 12 kamiona nalaze u blizini.
Najveći deo od 280 kamiona u sastavu ruskog humanitarnog konvoja nalazi se i dalje na čekanju u Rostovskoj oblasti. Kamioni sa oko 2.000 tona humanitarne pomoći za stanovništvo istočne Ukrajine upućeni su iz Moskve još 12. avgusta, ali ih ukrajinske vlasti ne puštaju u zemlju.
Ipak Slovak, a ne Srbin
Oboren avion |