Predstavnici različitih kontigenata Kfora obišli su jutros, zajedno sa 15 pripadnika KPS-a, kompleks na Gazimestanu, posle čega su potpisali ugovor o primopredaji, javlja KIM radio. Taj ugovor potpisali su i članovi lokalne zajednice srpskih sela Gornja i Donja Brnjica, Dragi Đorđević i Branko Đošić.
Prethodnih dana su iz spomen prostora ograđenog bodljikovom žicom uklonjeni objekti za stanovanje vojnika, vojna oprema, oklopna vozila, kao i protivtenkovske prepreke sa ulazak u taj kompleks.
Taj spomen kompleks od sada je pod nadležnošću policijske stanice Vranjevac iz Prištine.
Spomenik kosovskim junacima na Gazimestanu, delo arhitekte Aleksandra Deroka, podignut na mestu kosovske bitke, miniran je 1999. godine, posle dolaska jedinica KFOR i misije UNMIK.
Posle pogroma srpskog stanovništva 17. marta 2004. godine, KFOR je dodatno pojačao obezbeđenje Gazimestana, pa je do danas ovaj kompleks izgledao kao malo vojno utvrđenje, navodi KIM radio.
Ministarstvo za KiM: Spomenike čuvaju oni koji su ih uništavali
Ministarstvo za Kosovo i Metohiju Srbije ocenilo je da je pogrešna odluka o povlačenju jedinica Kfora koje su obezbeđivale spomenik na Gazimestanu i da "stvara sumnju u iskrene namere da se trajno očuva i zaštiti taj spomenik".
"Niz vandalskih incidenata u kojima su srpski spomenici i svetinje uništavani i skrnavljeni od 1999. godine do danas, ne daje nikakve garancije da će ih Kosovska policijska služba (KPS) zaštiti i sačuvati“, ocenilo je Ministarstvo za Kosovo i Metohiju.
"Zato zahtevamo, apelujemo i nadamo se da će Kfor nastaviti da obezbeđuje preostale srpske svetinje na Kosovu i još jednom preispitati svoju odluku o povlačenju sa Gazimestana", navedeno je u saopštenju ministarstva.
Ukazujući da je reč o spomeniku od izuzetnog kulturnog i istorijskog značaja za ceo srpski narod, Ministarstvo je ponovo naglasilo da se "čuvanje srpskih svetinja i kulturno-istorijskih spomenika ne može prepustiti onima koji su ih uništavali ili nemo posmatrali njihovo skrnavljanje i rušenje". |