"Sa novom, značajno efikasnijom i fleksibilnijom strukturom, 10.000 vojnika iz 32 nacije, obezbeđuju sigurnost i stabilnost za stanovništvo Kosova", navodi se u saopštenju Kfora.
"Kfor je prilagodio svoju strukturu i kurs aktuelnim bezbednosnim zahtevima i kako bi u potpunosti iskoritio svoje ključne prednosti kao što su helikopteri i rezervne snage. Ova rekonfiguracija neće ugroziti stabilnost", tvrdi Kfor.
Bezbednost je, navodi se dalje, "pažljivo osmišljena tako da omogući snagama Kfora da nastave da uspešno obavljaju svoju misiju uz neznatne izmene".
"Krajnji rezultat će ostati isti: bezbedno i sigurno okruženje za sve ljude na Kosovu", ističe se u saopštenju i dodaje da prelazak Kfora na novu strukturu je odraz poverenja NATO-a i partnerskih zemalja u postignut napredak.
Novim konceptom je smanjen broj trupa razmešnih na Kosovu, dok su zadržane "Over-the-Horizon" rezervne snage u zemljama koje učestvuju u Kforu, koje su spremne da pruže podršku KFOR-u, piše u saopštenju.
Novooformljene Multinacionalne borbene grupe su moćno sredstvo koje će biti upotrebljene ukoliko bezbednost ljudi bilo gde na Kosovu bude ugrožena. Pored toga, Kfor će ostati u stalnom kontaktu sa lokalnim stanovništvom i institucijama uz pomoć mnogobrojnih timova za vezu i službenika na terenu.
NATO, podvlači se, ostaje posvećen miru, stabilnosti, prosperitetu i poštovanju ljudskih prava u regionu.
"NATO je doneo odluku o rekonfiguraciji Kfora u julu 2009, na osnovu sveobuhvatne procene bezbednosne situacije u čitavom regionu", zaključeno je u saopštenju Kfora.