Međutim, letelica je ipak proradila i dobila novu ulogu i to u misiji K2, koja je predstavljena pre nešto više od godinu dana.
Sada je ostvaren i prvi značajan uspeh od kako je Kepler ponovo počeo s radom – potvrđeno je otkriće jedne daleke planete.
HIP 11645b je dva i po puta veća od naše planete i udaljena je od nas oko 180 svetlosnih godina.
“Kepler se poput feniksa podigao iz pepela i nastavio da otkriva svemir”, rekao je Endrju Vanderburg, koji je predvodio tim naučnika zaslužnih za otkriće.
Kepler je primetio ovu planetu tokom probnog rada u februaru (misija K2 počela je zvanično u maju), a postojanje je potvrđeno i zahvaljujući teleskopima na zemlji i MOST kanadskom satelitu.
Astronomi novootkrivenu planetu nazivaju “vodenim svetom” i “mini-Neptunom”, budući da ima malo jezgro i gustu gasovitu atmosferu.
Pošto je blizu svojoj zvezdi, potrebno joj je svega 9,1 dan da obiđe oko nje i na njoj verovatno vladaju previsoke temperature da bi bila naseljena, kažu naučnici.
Svemirski teleskop Kepler, nazvan po nemačkom astronomu Johanu Kepleru, je misija agencije NASA koja je lansirana sa ciljem da otkrije planete nalik Zemlji van Sunčevog sistema.
Od lansiranja u martu 2009, Kepler je potvrdio 134 i otkrio više od 3.200 potencijalnih planeta.