EPA/Daniel Irungu

Skoro pet godina otkako je poslednja država – Izrael – priznala Kosovo, Priština se izborila za priznanje Kenije, važne afričke zemlje na istoku kontinenta.

Fotografije sa potpisivanja priznanja u kabinetu kenijskog predsednika Vilijama Rutoa objavio je na Fejsbuk profilu Bedžet Pacoli, bivši ministar spoljnih poslova i predsednik Kosova, koji nije deo vladajuće koalicije premijera Aljbina Kurtija.

Od 2009. je lično lobirao i razgovarao s kenijskim vlastima da dođe do toga, od „vrata do vrata, od kancelarije do kancelarije”, napisao je lider opozicione stranke Alijansa za novo Kosovo.

“Kenija zgazila višedecenijsko prijateljstvo”

Ovo predstavlja jedan od najvećih događaja posle proglašenja nezavisnosti, jer se radi o najvažnijem priznanju sa afričkog kontinenta, kaže Pacoli za BBC na srpskom.

– Priznanje Kenije je izuzetno važno, ne samo u političkom smislu, već i kao temelj za buduću ekonomsku saradnju dve zemlje. Kosovo će uskoro otvoriti svoju najznačajniju ambasadu na afričkom kontinentu, rame uz rame sa drugim evropskim i ostalim državama iz regiona – kaže osnivač međunarodne Mabeteks kompanije, sa sedištem u Luganu u Švajcarskoj, u čijem vlasništvu su i luksuzni hoteli širom sveta.

– Moja poslovna grupa već ima značajne investicije u Keniji – kako u oblasti turizma, tako i u infrastrukturi. Ipak, ne verujem da su te investicije bile presudan faktor za odluku o priznanju – ističe Pacoli.

Da su njegove investicije „urodile plodom”, rekao je srpski šef diplomatije Marko Đurić, dodajući da je Srbija razočarana odlukom Najrobija.

– Kenija je zgazila ne samo višedecenijsko prijateljstvo već i Povelju Ujedinjenih nacija – dodao je Đurić.

Pacoli je godinama vodio diplomatsku akciju da što više zemalja prizna Kosovo, koje je 2008. proglasilo nezavisnost od Srbije, a srpski ministar spoljnih poslova Ivica Dačić – da povuku priznanje.

Dijalog Beograda i Prištine o normalizaciji odnosa vodi se duže od decenije pod okriljem Evopske unije.

“Priličan udarac za Srbiju”

Iako Kenijcima ni Kosovo ni Srbija, udaljene zemlje s drugog kontinenta ne znače previše, priznanje Najrobija je „priličan udarac za Beograd”, kaže Danilo Babić sa Instituta za međunarodnu politiku i privredu.

– Kenija je ozbiljna, velika država i jedan od stubova oslonca Srbije u Africi. Iako je uvek bila prozapadni igrač, bila je na strani Beograda, postojali su razvijeni diplomatski odnosi, dozvole za njihove radnike, ozbiljno se na njih računalo i sad je ovo došlo kao grom iz vedra neba – kaže Babić za BBC na srpskom.

Iz istih razloga je ovo važna vest za Prištinu, jer je Kenija jedna od najrelevantnijih afričkih zemalja, nije reč o ostrvskim pacifičkim zemljama koje imaju malo uticaja u međunarodnim odnosima, ocenjuje analitičar.

„Ali pitanje je kako će se ti odnosi dalje razvijati”.

Iako je išlo mimo Vlade Kosova, kosovski premijer Aljbin Kurti i predsednica Vjosa Osmani zahvalili su se Keniji na priznanju.

Ista vest dočekana je sa oštrim kritikama u Beogradu.

Ministarstvo spoljnih poslova (MSP) Srbije najsnažnije osuđuje odluku Kenije da prizna Kosovo koja predstavlja grubo kršenje međunarodnog prava, saopštili su.

„Predstavlja i žalostan presedan u tradicionalno prijateljskim odnosima Srbije i Kenije – koji su građeni decenijama na uzajamnom poštovanju i saradnji, u okviru Pokreta nesvrstanih”, naveli su iz MSP.

Zvanični Beograd će preduzeti sve političke i diplomatske mere kako bi odgovorio na ovaj „neprihvatljiv i neprijateljski čin”, dodaje se u saopštenju.

Kakvi su odnosi Srbije i Kenije?

Diplomatski odnosi su uspostavljeni 1963. godine u vreme Pokreta nesvrstanih, čiji je Jugoslavija bila osnivač.

Bivši predsednik Srbije Tomislav Nikolić odlikovao je tadašnjeg kenijskog predsednika Uhuru Kenijatu Ordenom Republike Srbije na lenti za zasluge u razvijanju i učvršćivanju miroljubive saradnje i prijateljskih odnosa između dve zemlje.

U 2023. godini spoljnotrgovinska razmene dve zemlje iznosila je 7,3 miliona evra, podaci su Privredne komore Srbije. Srbija je najviše izvozila vojnu robu, zatim točkove i delove za motorna vozila i začine, a uvozila sveže ruže, avokado, cveće, kaleme i kafu.

Prva dama Srbije Tamara Vučić boravila je u oktobru u poseti Keniji, a mediji su pisali da je to bio pokušaj diplomatskog manevra da spreči priznanje Kosova. Ona je tada sa domaćinima u Najrobiju plesala i otpevala pesmu „Hakuna matata” (u prevodu sa svahilija – „Nema problema”), što je objavila na Instagramu.

3 COMMENTS

  1. To znaci da nas je Aca sve do sada folirao. I da on nikakav faktor u Evrop i svetu nije. Niti ce to ikada biti.

  2. Srbi samo znaju protestovati onda kad se nešto dogodi
    i završi,kad je sve prošlo.
    Pre toga srbi i ne razmišljau o posledicama.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here