Do sada je u Nemačkoj za kršenje saobraćajnih propisa važila čisto "vozačka odgovornost", odnosno osobe koja sedi za volanom. Ako nekog vozača snimi kamera pri saobraćajnom prekršaju na semaforu, onda su nadležne službe imale obavezu da dokažu da li je dotični vozač ujedno i vlasnik vozila. Vlasniku bi se na kućnu adresu poslao upitnik u kojem je trebalo da navede da li je on u datoj situaciji sedeo za volanom. U mnogim slučajevima to, naravno, nije bio slučaj. Vlasnici i vozači su često različite osobe, što je nadležnim službama s pravne tačke gledišta predstavljalo previše posla.
Sada je nemačka Savezna uprava za drumski saobraćaj rešila da preispita mogućnost uvođenja odgovornosti vlasnika u slučaju saobraćajnih prekršaja i zadužila službu u Kelnu da se time pozabavi. Sama najava je, međutim, odmah postala eksplozivna tema u medijima, jer ni na šta Nemci nisu toliko osetljivi koliko na pitanje putarina, kaznenih poena, cena benzina i svega što je vezano za njihove četvorotočkaše.
Pooštren kazneni sistem |
Pri tom je u Austriji ovo pravilo već na snazi, piše "Fokus". Bez obzira na to ko vozi auto i koga je registrovala kamera ili radar prilikom prebrze vožnje ili prolaska na crveno, kaznu uvek plaća vlasnik automobila.
Ali, da li želimo i kod nas "drugu Austriju"? I to samo zato što službe nisu u stanju da odrade domaće zadatke i zato što država želi lakše da dođe do novca od vozača?, pita ovaj list.
"Sada nam nisu potrebna nova pravila u ovoj oblasti, koja je 50 godina dobro i sigurno funkcionisala. Ne želimo promene koje ponovo idu na štetu vozača samo zato što se par političara i službenika u letnjoj pauzi dosađuje", rezignirano je poručio "Fokus".