Kartice vuku u ropstvo

0

Kartice su mamac

Više od 35 odsto Amerikanaca ima dugove i neplaćene račune zbog kojih su već prijavljeni agencijama za naplatu potraživanja, navodi se u studiji koju je upravo objavio Urban institut iz Vašingtona. Ti potrošači kasne s otplatom dugovima po kreditnim karticama i računima za bolničke usluge, a ne podmiruju ni potraživanja iz stambenih kredita, kao i onih za automobile i za studiranje.
Žitelji SAD mogu da budu prijavljeni agencijama za prinudnu naplatu, čak i za neplaćene članarine u teretani ili račune za mobilni telefon, a to potencijalno može da im naudi kod kreditnog biroa ili kod sledećeg potencijalnog poslodavca, rekla je agenciji AP Karolina Retklif iz Urban instituta.

Prepala javnost podacima:
Karolina Retklif

"Otprilike, svaka treća osoba kraj koje prođete na ulici imaće posla sa izvršiteljima, a to može uticati na odluku poslodavca da li će da vas zaposli i hoćete li dobiti stan koji želite", izjavila je Retklifova.
Studija, čiji se podaci odnose na septembar 2013. godine, pokazuje da je 35,1 odsto ljudi zbog raznih dugovanja prijavljeno agencijama za prinudnu naplatu, i to za dug koji u proseku iznosi 5.178 dolara.
Istraživanje ukazuje na uznemirujuć trend: dugovanja Amerikanaca kao fizičkih lica ostaju konstantna uprkos tome što su SAD kao zemlja smanjile zaduženje po kreditnim karticama otkako se 2009. godine Velika recesija zvanično završila.
Američka industrija za naplatu dugovanja zapošljava 140.000 radnika koji godišnje prinudno naplate oko 50 milijardi dolara, pokazuje zasebna studija, koju je ove godine objavio ogranak američke centralne banke za Filadelfiju.
Dugovanja, koja se predaju na izvršenje, uglavnom su koncentrisana u južnim i zapadnim državama SAD. Stanovništvo u teksaškim gradovima vodi na listama dužnika – takvih je u Dalasu 44,3 odsto, u El Pasu 44,4 odsto, u Hjustonu 43,7 odsto, Mek Alenu 51,7 odsto i San Antoniju 44,5 odsto. Gotovo polovina stanovnika Las Vegasa, koji su podneli najveći teret pucanja kreditnog balona za nekretnine iz doba Velike recesije, ima posla sa izvršiteljima. Neproporcionalno veliki broj takvih građana je i u drugim južnim gradovima: Orlandu, Džeksonvilu, Memfisu, Kolumbiji i Džeksonu.
Sa druge strane, u Mineapolisu je samo 20,1 odsto takvih građana, a slični postotak ih je u Bostonu, u Honoluluu i San Hoseu.

 

Ubi ih inflacija

Urban institut procenjuje da je stagniranje prihoda u nekim delovima SAD ključni faktor zbog kojeg toliki broj građana ima problema sa otplatom dugovanja. Plate su u poslednjih pet godina jedva održavale korak sa inflacijom, pokazuju podaci američkog ministarstva rada.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here