Youtube/N1
Majkl Karpenter

“Rusko-ukrajinski sukob trebalo bi da podstakne regionalno pomirenja na Balkanu i pomogne svima u regionu da shvate da su demokratija i vladavina prava protivotrov za rat”, poručio je Majkl Karpenter, ambasador SAD u Organizaciji za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) i bivši zamenik pomoćnika sekretara za odbranu SAD.

Američki diplomata poručuje da će Rusija, zbog invazije na Ukrajinu, odgovarati za kršenja međunarodnog prava, te da bi to trebalo poslužiti kao alarm za buđenje liderima na Zapadnom Balkanu.

– Uveren sam da će invazija predsednika Putina na Ukrajinu na kraju biti katastrofa za Rusiju. Na kraju, Rusija će biti slabija, a ne jača pokretanjem ovog rata i odgovaraće za kršenja međunarodnog prava, uključujući međunarodno humanitarno pravo, na svim nivoima. Mislim da će to postati sve očiglednije u narednim nedeljama i mesecima, i nadam se da će poslužiti kao poziv za buđenje liderima na Zapadnom Balkanu. Ako ništa drugo, ovaj sukob bi trebalo da podstakne regionalno pomirenje, reforme upravljanja intenzivnije evroatlantske integracije i pomogne svima u regionu da shvate da su demokratija, vladavina prava protivotrov za rat. Da je Rusija demokratska zemlja, ovaj rat se nikada ne bi dogodio – rekao je Karpenter.

Upitan da li se nakon invazije na Ukrajinu može očekivati da Rusija svoje delovanje nastavi na Balkanu, o čemu su govorili i u Briselu, Karpenter kaže da je teško predvideti šta će Vladimir Putin sledeće uraditi.

– Njegov rat protiv Ukrajine predstavlja potpuno odbacivanje evropskog bezbednosnog poretka zasnovanog na pravilima. Tu bi trebali da zastanemo, jer to znači da se Rusija više ne pridržava osnovnih principa međunarodnog prava. To znači da je Rusija pogazila međunarodno poštovane norme kao što su suverenitet, teritorijalni integritet i nepovredivost granica. Čini se da i na Balkanu Rusija dovodi u pitanje ove principe, npr. podržavajući secesionističku retoriku određenih političara u Bosni i Hercegovini. Zato moramo odlučno odbaciti svaku diskusiju o promeni granica i zauzeti se za principe sadržane u Helsinškom aktu. To je takođe razlog zašto treba da radimo zajedno na zaustavljanju agresije Ruske Federacije na Ukrajinu i ublažavanju ogromnih humanitarnih patnji unutar Ukrajine, sa kojima građani Zapadnog Balkana mogu lako da se saosećaju s obzirom na njihovu nedavnu istoriju – ocenio je Karpenter.

Na pitanje da li bi i u kojoj meri članstvo Crne Gore u NATO moglo sprečiti dalje rusko mešanje u crnogorska pitanja, on pojašnjava da je kao članica NATO Crna Gora obuhvaćena članom pet Vašingtonskog ugovora, koji kaže da se napad na bilo kog saveznika u NATO smatra napadom na sve.

– Ovo dobro funkcioniše i mi trenutno aktivno jačamo naše snage u Evropi kako bismo pokazali tu posvećenost. Trenutno SAD imaju oko 100.000 vojnika u Evropi, i veoma napredne sposobnosti. Crnogorci treba da znaju da će SAD braniti svaki pedalj NATO teritorije. Mislim da je takođe od ključnog značaja da budemo oprezni u pogledu ruske taktike mešanja u unutrašnje stvari država. Videli smo ruske pokušaje mešanja u predsedničke izbore u SAD 2016. i 2020, u francuske izbore 2017. i pokušaj državnog udara u Crnoj Gori 2016. NATO kao savez radi na tome da svoje članice učini otpornijim i sposobnijim da otkriju i odbiju ove vrste subverzivnih aktivnosti. Crna Gora je bila prvi saveznik Alijanse u koju je upućen NATO kontrahibridni tim za podršku, kako bi pomogao u zaštiti kritične infrastrukture i pripremi za potencijalne sajber napade. Mi ćemo nastaviti da pomažemo u jačanju otpornosti Crne Gore – istakao je Karpenter.

Govoreći o ulozi NATO i EU u rusko-ukrajinskom ratu, Karpenter kaže da su NATO alijansa i njeni partneri ujedinjeni više nego ikada ranije.

– Naš zajednički cilj je da učinimo sve što možemo da podržimo Ukrajinu, njen narod i njen teritorijalni integritet. Šaljemo jasan signal Moskvi da će nastaviti da plaća visoku cijenu i da je naša posvećenost odbrani naših saveznika čelična. Nastavićemo da podržavamo Ukrajinu u njihovoj borbi za svoju zemlju pružanjem bezbeednosne, ekonomske i humanitarne pomoći i ujedinjavanjem Zapada da Rusiju smatra odgovornom kroz razorne sankcije, diplomatsku izolaciju i druge mere – navodi američki ambasador u OEBS-u.

2 COMMENTS

  1. A zaborvio ono kad je amarika napala zemlju koja nije njoj predsavljala nikakvu opasnos! Irak je podpuno bio razturen i digo se ISIS. A tu su bili pored USA i Velika Britanija pa i Australija! Niko onda nije ustao da to iztakne celom sveto. Sramota.

  2. Kao što rekoh, valjda će u CG da vaskrsne poštenje, čojstvo i junaštvo pa će se isključiti iz zločinačkog udruženja NATO.
    Dotični Karpenter bi mogao malo da uči i istoriju stariju od 20 godina.
    Prosto, bombama se ne grade privrženost i prijateljstvo i savezi i tu zapadnjačko licemerje stvarno nema granice. Srbi i Crnogorci će, dok postoje, više voleti Ruse nego Zapad i Zapad nema načina da to spreči. Može da osvoji i okupira ali da promeni, ne može.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here