Youtube/RTRS vijesti
Alen Šeranić

Nakon što je Srbija proglasila vanredno stanje, Republika Srpska je proglasila vanrednu situaciju na teritoriji tog entiteta. U razgovoru za “Vesti”, Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, objašnjava šta to znači, ali i poziva dijasporu iz Evrope da kao i u mnogim ranijim kriznim situacijama pokaže veliki stepen odgovornosti, solidarnosti i discipline i dok traje pandemija korona virusa ne dolaze u otadžbinu.

– Ovo više nije nešto što se dešava negde daleko i drugima! – ističe ministar Šeranić.

Šta vanredna situacija podrazumeva?

– To praktično znači da se snage za zaštitu i spasavanje, u skladu sa Zakonom o zaštiti i spasavanju u vanrednim situacijama, stavljaju pod komandu Republičkog štaba za vanredne situacije.

Da li je RS mogla samostalno da proglasi te mere?

– Republika Srpska može na svojoj teritoriji samostalno da proglasi vanrednu situaciju i vanredno stanje. Glavni razlog za proglašenje, odnosno uvođenje ovih mera je zaštita života i zdravlja građana, odnosno preventivno delovanje s ciljem sprečavanja širenja korona virusa. Situacija u kojoj se nalazimo obavezuje građane da izmene svoj uobičajeni način života ili ponašanje kako bi se zaštitili.

Milorad Dodik je izjavio da je Srpska 15 dana “ispred Italije” i da će kažnjavati neodgovorne sa čak 25.000 evra. Ko će se sve naći pod tim merama?

– Pod kaznenim merama naći će se sva lica koja ne poštuju pozitivne zakonske propise, naredbe, odluke Vlade Republike Srpske i druge mere koje su propisane na različitim nivoima s ciljem sprečavanja širenja novog korona virusa. Dakle, da pojednostavimo – od nesavesnih poslodavaca koji ne poštuju mere ograničavanja radnog vremena do nesavesnih građana koji krše naložene mere izolacije.

Koja je Vaša preporuka državljanima Republike Srpske iz dijaspore koji bi da se vrate u otadžbinu?

– Svakodnevno pratimo epidemiološku situaciju u Evropi i vidimo da se situacija na dnevnom nivou rapidno menja u smislu broja zaraženih. S obzirom na to da se ovaj virus može asimptomatski prenositi, odnosno prenosioci virusa ne moraju imati bilo kakve simptome, apelujem na naše građane koji se nalaze izvan Republike Srpske da ostanu gde jesu, kako bismo svi zajedno izbegli neželjene situacije.

Svi očekuju da će najveći problem nastati tokom predstojećeg katoličkog Uskrsa, a zatim i pravoslavnog Uskrsa. Očekujete li da će dijaspora poslušati apele da ne dolaze?

– Kao odgovorna vlast nismo imali pravo da se oslanjamo na savest i svest svakog pojedinca. Naredbom o obaveznom sprovođenju mera za reagovanje na pojavu bolesti izazvane novim virusom korona Republičke uprave za inspekcijske poslove u RS, propisane su mere stroge kontrole na graničnim prelazima. Svim građanima koji dolaze iz inostranstva izdaju se rešenja o stavljanju u izolaciju ili rešenja o stavljanju u karantin. Ovo rešenje republički zdravstveni inspektor dostavlja higijensko epidemiološkoj službi nadležnog doma zdravlja, koji elektronskim putem taj spisak osoba kojima je izdato rešenje odmah šalje teritorijalno nadležnoj komunalnoj policiji koja proverava da li se ta lica nalaze na adresi koja se nalazi u rešenju. Moramo shvatiti da se žarište pandemije premestilo u Evropu i moramo se svi prilagođavati kako bismo zaštitili svoje građane.

Da li Srpska ima mogućnosti da se suoči s ovom pandemijom?

– Mi smo se već suočili! Odgovorno i predano radimo više od mesec dana da zaštitimo zdravlje stanovništva. Zdravstveno osoblje i kompletan zdravstveni sistem su maksimalno posvećeni sprečavanju širenja novog virusa korona. Zdravstveni radnici i inspektori danonoćno rade i ulažu velike napore kako bismo na najbolji način odgovorili zadacima koji se pred nas stavljaju. Dugujemo im ogromnu zahvalnost i svesni smo da ovaj teret traži veliku ne samo profesionalnu nego i ličnu žrtvu. Stoga smatram da imamo apsolutno pravo i obavezu da zahtevamo maksimalnu odgovornost od svih građana. Verujem da će i građani Republike Srpske, koji su u brojnim kriznim situacijama pokazali veliki stepen odgovornosti i solidarnosti i u ovoj situaciji pokazati disciplinu. Ovo više nije nešto što se dešava negde daleko i drugima!

Navodno će se uvesti i karantini na granici?

– Trenutno se radi na realizaciji inicijative za uvođenje karantina na graničnim prelazima, uz korišćenje resursa Oružanih snaga BiH. Građani se o svemu redovno obaveštavaju i apelujemo da redovno prate isključivo zvanična obaveštenja nadležnih organa i institucija. Fejsbuk stranica Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske se ažurira iz sata u sat, kako bi naši građani i mediji imali najrelevantnije informacije. Još jednom apelujem na naše građane da ostanu gde jesu jer će tako najbolje pomoći i sebi i svojima najdražima zbog kojih, verujem, i kreću na put.

Dovoljno zaštitne opreme

Da li Republika Srpska ima dovoljno respiratora, maski, zaštitne odeće?

– Za sada imamo dovoljno respiratora, na sreću, još nemamo životno ugroženih. Takođe, stanje s maskama i zaštitnom opremom je trenutno zadovoljavajuće. Vlada Republike Srpske je donela odluku o izdvajanju četiri miliona konvertibilnih maraka za nabavku medicinske opreme, lične zaštitne opreme i dezinfekcionih sredstava, ali se kao i sve zemlje na svetu u ovom trenutku suočavamo s nestašicom na tržištu, na šta ne možemo da utičemo. Siguran sam da će naši ljudi u dijaspori, kao i uvek kad su bile krizne situacije, pokazati svoj patriotizam i solidarnost i u skladu sa svojim mogućnostima naći načina da nam pomognu. Pokazivanje brige i svaki izraz podrške i jedinstva u ovakvom trenutku nama mnogo znači.

Sarađujemo sa Federacijom BiH

Kakva je situacija u Federaciji i imate li komunikaciju ili saradnju s ovim entitetom kad je reč o zaštiti od korona virusa?

– Mi smo u stalnoj komunikaciji s kolegama u Federaciji, međusobno razmenjujemo podatke i imamo odličnu saradnju, pogotovo u delu koji se tiče graničnih prelaza. Ovo je situacija u kojoj se zahteva da svi nivoi vlasti usaglašeno deluju, svako u skladu sa svojim nadležnostima.