Tužilac Alan Tiger je na početku završne reči pred Haškim tribunalom okarakterisao kao lažova i mafijaša bivšeg predsednika RS Radovana Karadžića, optuženog za genocid i druge zločine u BiH.
– Karadžić nije građevinski inspektor. On nije govorio: Ovo nije pogodno tlo za gradnju. On je mafijaš, koji je govorio: Nemoj graditi ili ću biti prisiljen da to srušim. Znao je koju će silu koristiti – istakao je tužilac Tiger, govoreći o "genocidnoj nameri" optuženog.
– Karadžić je više puta ponavljao da će nestati Hrvati i muslimani, jer su tražili nezavisnost. On je taj koji je ispunio svoja obećanja da će uništiti jedan narod. Evropi je rekao da ide da se je’e. Kazao je: Evropa je nas stavila u ovaj položaj i sada moramo da uradimo ovu stvar – rekao je tužilac.
Tiger je rekao da je optuženi odgovoran za prisilno preseljenje nesrpskog stanovništva u BiH.
– Stotine svedoka i dokaza je potvrdilo politiku etničkog čišćenja, kojoj je Karadžić bio pokretačka snaga… On je bio lažljivac za međunarodne predstavnike, koji je iznosio lažne priče u sudnici – rekao je tužilac.
On je opisao pojedinačne primere stradanja – "u Sarajevu od snajpera, pogubljenja u Srebrenici i ubistava zatvorenika u logorima u Prijedoru".
Govoreći o navodnim zločinima u Prijedoru, tužilac je opisao "užasne uslove koji su vladali u logorima Omarska, Keraterm i Trnopolje".
– Zatvorenici su žestoko premlaćivani kada idu u restoran ili toalet. U Omarskoj su bile žene koje su tokom dana čistile tkivo i ljudsku krv, a noću su bile silovane. Zatvorenici su stalno strahovali od smrti. Jednom prilikom ih je ubijeno 180 – rekao je Tiger.
On je dodao da zločini nisu bili upereni protiv pojedinca nego protiv "neželjene zajednice", za šta je "pravilno ime genocid".
Tužilaštvo Haškog tribunala saopštilo je 26. septembra da bi Karadžić trebalo da dobije doživotnu kaznu zatvora ako bude osuđen za "veći deo" zločina zbog kojih mu se sudi.
U pisanoj izjavi u kojoj sumira svoje viđenje procesa Karadžiću, tužilaštvo je Karadžića nazvalo "vodećim političkim i vojnim liderom bosanskih Srba i njihovih snaga" tokom rata u BiH 1992-95.
Slučaj Zvornik
Tužilac se osvrnuo i na Zvornik kao primer brutalnog preuzimanja vlasti, gde su civili hapšeni, zlostavljani i ubijani.
– Dom kulture u Čelopeku su čuvali pripadnici rezervne policije. Zatvorenici su morali da jedu odrezane delove tela, a mnogi su i silovani – naveo je Tiger.