Srpsko kulturno-umetničko društvo “Karađorđe” iz Beča će posle posle duge korona pauze ponovo početi da okuplja decu i neguje tradiciju.
– Zbog velikog interesovanja dece i roditelja posle lenje pauze poonovo će početi probe folklora pa ovom prilikom pozivam sve zainteresovane da se na vreme jave i obezbede sebi mesto u klubu od septembra. Planiramo da se, osim folklornih aktivnosti, koje čine okosnicu našeg rada i postojanja, bavimo se i drugim kulturnim aktivnostima koje se odnose na očuvanje srpskog jezika i običaja. Otvoreni smo za svaku vrstu saradnje i apelujemo na poslenike kulture i tradicije da nam se pridruže – kaže Dejan Jovanović, osnivač ovog društva koje je godinama značajno mesta okupljanja naših ljudi u Beču.
SKUD “Karađorđe” osnovan je 2008. godine u Beču, sa ciljem da očuva srpske korene, našu kulturu i tradiciju.
Kao mesto okupljanja svih generacija, za 13 godina postojanja i rada iznedrili su brojne igrači, bilo je mnogo druženja, zajedničkih proslava rođendana, sklapali su brakove mladi koji su prve igračke korake naučili i napravili upravo u “Karađorđu”.
– Došlo je do smene generacija, što je obogatilo igračku ponudu kluba, sa napomenom da su i danas sa nama oni koji su u društvu od osnivanja – dodaje Jovanović, koji je odnedavno i potpredsednik Zajednice srpskih klubova u Beču.
On posebno ističe angažovanje nekih članova kluba, kao što su Raja Đokić, Bane Milošević, Nebojša Petrović Điki i mnogi drugi.
– Ponosimo se činjenicom da smo četiri godine učestvovali na Svetosavskom balu” i time dali svoj doprinos u obogaćivanju kulturne ponude Beča – navodi Sara Jovanović, zadovoljna što će u klubu nastaviti da razvija i porodičnu tradiciju uz nove kreacije i koreografije, na radost i zadovoljstvo svih ljubitelja folklora.
Ko želi da se priključi društvu “Karađorđe” i sazna nešto više o njegovom radu, informacije može da dobije na telefone: +43 664 242 87 87 ili +43664 231 32 83.
Niska uspeha
SKUD “Karađorđe” je trostruki prvak Smotre kulturno-umetničkog stvaralaštva u Austriji, dobitnik nagrade Srebrni opanak 2012. godine u Valjevu. Iste godine osvojeno je prvo mesto na Međunarodnom festivalu folklora, a dve godine uzastopno osvajano je i prvo mesto na internacionalnom takmičenju u Austriji.
Originalne nošnje
Za 10 godina rada društvo je postavilo osam koreografija, a za svaku od njih, igračima je obezbeđena originalna nošnja, nabavljena kod čuvenog Kirija iz Beograda.
Velimir Agovski iz Beograda, koji je godinama bio glavni koreograf u klubu, svoje bogato znanje preneo je na Rajka Sikimića i Saru Jovanović, koji će nastaviti njegov uspešni rad i postavljanje koreografija.