M. Milanović
Glavna atrakcija sajma: Kamila od 230 kilograma čokolade

Ovih dana u Parizu je održan najveći sajam čokolade na svetu poznatiji kao Salon Du Chocolat, nezaobilazni događaj za sve ljubitelje najomiljenijeg slatkiša. Bio je to 29. sajam čokolade u francuskoj prestonici na kojem su na 250 štandova bili izloženi proizvodi iz mnogih zemalja. Kamila, mrmot, pegle, alati, automobili i još mnogo šta od čokolade bilo je pred posetiocima koji su skoro sve to mogli i da kupe i probaju.

 

Svi učesnici modne revije

Prema običaju, veče dan pre zvaničnog otvaranja bilo je otvoreno za akreditovane novinare i specijalne goste. Tada je održana i tradicionalna modna revija čokoladnih haljina koje su kreirane zajedničkim radom dizajnera visoke mode i eminentnih stručnjaka za pravljenje ove poslastice. Čokoladne modele haljina nosile su manekenke, glumice i sportistkinje, a reviju je otvorio Giom Gomez, lični predstavnik predsednika Makrona za gastronomiju i hranu.

Umetnost: Majstori čokolateri sve mogu da naprave

Glumica Elior Makanga, Sara Uramun svetska šampionka u boksu, Emelin Pjer, paraolimpijska šampionka u plivanju, Sonja Mansur, mis Maroka 2023, Sendi Heribe, TV novinarka, Žuli Dipon, mis Francuske 2024, Vaimalama Čaves, mis Francuske 2019, Seku Kejta, manekenka, Nantenin Kejta, šampion atletizma, Kristof Likata i Ana Rijera, plesne zvezde, prošetali su pistom u modelima od kojih zastaje dah. Kruna modne revije desila se kada je manekenka Mael Kanals demonstrirala topljenje čokoladne haljine u specijalnoj kabini sa visokom temperaturom.

Delila slatkiše: Bokserka Sara Uramun

Ove godine u centru pažnje bila je Saudijska Arabija, zemlja specijalni gost na sajmu. Posetioci su imali priliku da se dive monumentalnoj skulpturi kamile koja je napravljena od 230 kilograma čokolade, Kamila je jedan od simbola Saudijske Arabije, a ova čokoladna bila je viša od dva metra i gledala je na 20.000 kvadratnih metara izloženog prostora. Ovo monumentalno delo su kreirali saudijski dizajner Budur al Akidi i majstor čokolade Žan-Luk Dekluzo, a izrada skulpture trajala je 230 sati. Na štandu Saudijske Arabije posetioci su mogli na delu da vide saudijske kuvare koji su stvarali sjajne ukuse pokazujući izuzetnu tehniku kojom su spojili tradiciju i modernizam.

Kristof Likata i Ana Rijera

Na svim ostalim štandovima tokom pet dana gurmani i oni radoznali mogli su da otkriju nesvakidašnje kreacije i probaju sve vrste kakao slatkiša. Posetioci su imali priliku da se upoznaju sa istorijatom proizvodnje čokolade i popularnošću ove poslastice kroz istoriju.

Marokanka Aisa predstavila svoje specijalitete

Među redovnim posetiocima ovog sajma su i naši ljudi. Ljiljana Radišić iz Globoka kod Smederevske Palanke, svake godine posećuje salon čokolade.

Topljenje haljine: Mael Kanals u specijalnoj kabini

– Volim tu umetnost i veštinu sa čokoladama. Francuzi su veliki majstori u kreiranju čokoladnih statua od Ajfelove kule do Trijumfalne kapije. Prošle godine su bili sa mnom sin Igor i snaha Sofi i otišli su sa sajma više nego oduševljeni – kaže Ljiljana za “Vesti”.

Sve jestivo: Ajfelova kula i marokanske nošnje

Svilajčanin Miroslav Miladinović sa suprugom Anom ne propušta priliku da uživa u svemu što sajam nudi.

Dolazi svake godine: Ljiljana Radišić

– Dolazimo svake godine, veoma je zanimljivo i zato što je ovo spoj ukusa, mirisa, umetnosti i kulture – ističe Miroslav.

Ne propušta sajam: Miroslav Miladinović

Ovaj sajam čokolade je rangiran među 10 najboljih gurmanskih događaja u svetu (prema sajtu Njorld Travel Guide) i među 10 najboljih kulinarskih događaja u Parizu (prema sajtu The Culture Trip).

Uživanje za oči i stomak: Jedan od štandova čokoladnih proizvoda

Degustacija i radionice

Srce sajma su štandovi na kojima su izložene čokolade, kakao, sladoledi, peciva i najraznovrsniji poslastičarski proizvodi. Za posetioce je sajam prilika da otkriju najnovije inovacije i kreacije čokoladnih ukusa od strane profesionalaca. Imali su priliku i da probaju najbolja kakao zrna iz celog sveta.

I mališani pravili slatkiše

U okviru sajma organizovane su posebne radionice za decu i odrasle, 20 konferencija, 35 demonstracija raznih čokoladnih haljina koje su modeli predstavljali svakog dana od 16 do 17 sati. Na sajmu je predstavljeno više od 30 različitih vrsta čokolada i čokoladnih proizvoda samo iz Francuske. Poznati svetski kuvari pripremali su torte i razne poslastice za goste sajma. Takođe su viđene brojne prezentacije o proizvodnji čokolade u svetu.

Čokoladni automobili

Oblik i pakovanje

Džinovski mrmot reklama za minijaturne poslastice

Tokom pet dana trajanja ovu manifestaciju svake godine poseti nekoliko desetina hiljada ljudi, ove godine ih je bilo više od 100.000. Posetioci pazare više desetina tona slatkiša. Prošle godine, na primer, podeljeno je ili prodato čak stotinu tona proizvoda od čokolade!

Osim što se nadmeću u tome čiji proizvod je ukusniji, učesnici sajma se takmiče i u tome čiji dezert je najinteresantnije oblikovan i upakovan.

Humana misija: Lukres i Sendi Heribe

Srce za decu

Kao i ranijih godina prvo veče imalo je i humanitarni karakter u korist udruženja Mesenat Hirurgie Kardiak koje omogućava deci sa srčanim manama iz siromašnih zemalja da se operišu u Francuskoj kada je to nemoguće u njihovoj zemlji zbog nedostatka tehničkih ili finansijskih sredstava. U devet gradova u Francuskoj, domaćini su volonterske porodice, a više od 4.000 dece je zbrinuto od 1996. godine kada je to udruženje osnovala prof. Fransin Leka.

Ove godine pistom je prošetala mala Lukres iz Benina, koja je takođe uspešno operisana. Maloj princezi iz Afrike, kako su je predstavili organizatori, društvo je pravila Sendi Heribe, televizijska novinarka.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here