Većina Britanaca bi da zemlja ovog trenutka izađe iz Evropske unije. Premijer obećava da će im to omogućiti na referendumu, ali će pre toga pokušati da ostane u Zajednici tako što bi u pregovorima sa Briselom Uniju "promenio iz temelja" – poduhvat na rubu praktično nemogućeg.
Odgovorili frazomIz Brisela su već odgovorili da je slobodno kretanje ljudi temeljni princip EU i da ne podleže nikakvim pregovorima. |
Najnovija anketa u londonskom "Ivning standardu’ – dnevniku namenjenom stanovnicima Londona, otkriva zanimljivu predizbornu panoramu. London, zbog ogromnog broja naturalizovanih Britanaca, tradicionalno podržava EU, ali ispitivanje sada pokazuje da bi građani metropole (10 miliona), u razmeri 45:37 glasali za izlazak iz Zajednice ukoliko Kameron ne postigne najavljeno korenito redefinisanje odnosa Londona sa Briselom. To novo stanje odnosa podrazumeva vraćanje nekih ključnih prerogativa koje su u korist Brisela do sada otuđile dosadašnje britanske vlade.
Trenutno je na tapetu vruća tema imigracije na Ostrvu. U Britaniju iz zemalja EU ulazi godišnje 100.000 imigranata – broj još nezabeležen u mirnodopskim periodima zemlje. Nezavisna partija Ujedinjenog Kraljevstva (UKIP), Najdžela Faradža, traži zabranu ulaska imigrantima iz EU. Rejting UKIP rapidno raste i preti da iduće godine na parlamentarnim izborima iz temelja poremeti dosadašnju političku scenu u zemlji.
I Kameron, zahvaćen panikom, izlazi prošle sedmice (u Stafordu) sa novim planom mera i preti Briselu da više neće da trpi postojeće stanje u kome britanski "domoroci" gube poslove zbog jeftine radne snage koja pristiže iz Bugarske, Rumunije, Poljske i baltičkih zemalja.
Prosečan došljak iz EU dobija automatski u proseku 600 funti mesečno socijalne pomoći. Kameron najavljuje da će to sada ukinuti. Biće ukinuta i povlastica smeštaja u takozvanim socijalnim stanovima. Došljak će da bude deportovan iz zemlje ukoliko za šest meseci ne pronađe posao, a neće moći (sve dok ne pronađe posao) da dovodi porodicu. I, na kraju, ono najzanimljivije: stanovnici novoprimljenih zemalja u EU neće moći da ulaze u Britaniju dok se ekonomije njihovih država "ne približe po standardu ekonomiji Britanije"!
Iz Brisela još nisu odgovorili na Kameronov paket pretnji, ali je zato britanski premijer već uputio upozorenje u centralu EU: "Ako naša zabrinutost (zbog invazije imigranata iz EU) padne na gluve uši u Briselu, u tom slučaju ne isključujem nijedan odgovor." Prevedeno: ako Brisel ne prihvati korenito preuređenje odnosa – uključujući i imigraciju, Kameron će se – doslovce kaže – založiti da na referendumu (do 2017. godine) Britanci glasaju za odlazak iz Unije.
Problem je što ni u Londonu, niti u Briselu, niko nije načisto da li je Kameron iskreni evrofob, maskirani evrofil ili nešto između.