Kristalizovana morska so se obavezni dodaje svakom jelu na kraju njegove pripreme, od Portugalije do Grčke. Tekstura može biti finija i grublja, a prednost joj je što se vrlo brzo sjedinjuje s jelom. Boja varira u zavisnosti od toga koji minerali dominiraju pa će tako ona bogata gvožđem imati blago crvenkastu boju. Takođe, kad govorimo o priridnim nečistoćama koje su sastavni deo strukture soli, one joj, zavisno od vrste, mogu dati slatkast, a ponekad i gorkast ukus.
Morska so u ljuspicama odlično će se slagati s povrćem pripremljenim na pari i školjkama. Stavlja se isključivo kad je hrana gotova, a na dodir je meka i lagano se lomi pod prstima.
Dimljena so je poseban dodatak pogotovo kad govorimo o jelima s roštilja. Kristali soli koji su se dimili pokraj otvorene vatre savršeno će se složiti s izadšnijim povrćem poput krompira, ali će se odlično snaći i kao sastojak marinade.
Sasvim sigurno se i do vas već preneo dobar glas o himalajskoj soli. Naime, radi se o najsavršenijoj strukturi. Najčišća so, koja poseduje minerale sastava istovetnog onome u ljudskom telu. Iz takve strukture, ljudsko telo vrlo jednostavno može apsorbovati vredne minerale i elemente u tragovima. Nećete pogrešiti ako je koristite sa svinjetinom ili morskim plodovima.
Cvet soli ili kako ga još popularno vole nazivati – kavijarom soli. To je ujedno najkvalitetnija i najzdravija vrsta soli s povećanom koncentracijom prirodnog joda, kalcijuma i magnezijuma. Za one koji još nisu imali prilike da je upoznaju, radi se o tankom sloju kristala koji se skuplja sa same površine bazena u solanama i najcenjenija je vrsta soli.
Stavlja se u jelo neposredno pre posluživanja. Daje savršen ukus slanoće i topi se pod nepcem.