Podaci Ujedinjenih nacija govore da je svaka treća žena u svetu, tokom života, doživela fizičko ili seksualno nasilje, a u periodu od januara do jula 2023. u Srbiji su registrovana 27 slučaja femicida.
To je saopšteno na panel diskusiji koja je povodom kampanje “Stop femicidu”, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog realizovalo u okviru projekta Nemačke razvojne saradnje “Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji”, a koji realizuje Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammen arbeit (GIZ) GmbH.
Kampanja “Stop femicidu” ima za cilj podizanje svesti o štetnosti pojave femicida u društvu, i mobiliše sve organe javne vlasti, organizacije civilnog društva i druge aktere u primeni politike Vlade Republike Srbije ka nultoj toleranciji prema nasilju.
Femicid je složen fenomen koji je raširen širom sveta i ne poznaje granice, rasu, klase, kulturu, tradiciju, religiju i upravo zbog toga zahteva zajednički napor svih sektora društva, Vlade, organizacija civilnog društva, privatnog sektora i pojedinaca. Za prevenciju i suzbijanje femicida važni su kontinuirani zajednički programi i napori koji se ulažu kako bi se slučajevi nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja prema ženama sprečili i rešavali.
– Kampanja “Stop femicidu” treba da probudi i podstakne građane da prepoznaju i prijave nasilje nad ženama kako bi se sprečili potencijalno tragični ishodi. Za poslednjih deset godina, u Srbiji je ubijeno 300 žena. Nasilje nad ženama može biti verbalno, psihičko, fizičko, seksualno, ekonomsko i može se desiti svakoj ženi i ne predstavlja posledicu njenog ponašanja. Femicid mora biti zakonski sankcionisan i osuđen od strane svih građana – izjavio je Miroslav Petrašinović, član Privremenog organa Grada Kragujevca.
Nemačka razvojna saradnja, koja je u okviru Projekta poseban fokus stavila na žene, posvećenaje promovisanju rodne ravnopravnosti i osnaživanju ženajer su oni ključni pokretači razvoja Srbije u celini.
– Kroz naš projekat “Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji” posvećeni smo radu sa partnerima u Srbiji na sprečavanju rodno zasnovanog nasilja i femicida i podršci preživelima i njihovim porodicama. Prateći koncept prava, resursa i zastupanja, program Nemačke razvojne saradnje biće fokusiran na podizanje svesti, jačanju kapaciteta opština za pružanje usluga preživelima, uključujući pravnu pomoć, savetovanje, mogućnosti zapošljavanja i zbrinjavanja. Takođe, kroz rad sa Vladom Republike Srbije nastojimo da doprinesemo poboljšanju pravnog i političkog okvira kroz podršku razvoju političkih strategija, akcionih planova i zakona koji su u skladu sa evropskim standardima – izjavio je Mihael Engel, vođa projekta Nemačke razvojne saradnje “Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji”.
Šta ste navalil sa femicidom, kao da muškarce i decu ne “homiciduju”! Ili je to sad u trendu, kao ono sa jadnom LGBT+ populacijuom!