Jesen i zima donose hladno vreme, a sa njim i sezonu prehlada. Curenje nosa je jedna od najneugodnijih tegoba sa kojima se suočavamo tokom ovih hladnih meseci.
Potraga za maramicom u džepovima, svrab kože oko nosa i kijanje često nas prate od jeseni do proleća, jer se naš imuni sistem u to vreme bori protiv uobičajenih virusa i prehlada. Curenje nosa je takođe karakteristično za alergijske reakcije na kućnu prašinu, polen i životinjsku dlaku.
Iako je curenje iz nosa najčešće kod dece, sa ovim univerzalnim problemom se bore i odrasli. Postoje i medicinski i prirodni načini da se uspešno nosite sa ovom nevoljom.
Zašto se pojavljuje curenje nosa?
Curenje iz nosa je reakcija organizma, koji na ovaj način želi da se oslobodi štetnih materija. U nosnoj šupljini nakuplja se velika količina sluzi, nekad gusta, nekad retka poput vode, koja dosadno curi iz nosa ili u grlo.
Ponekad se, međutim, desi da curenje prestane, što nam potpuno začepi nos i otežava normalno disanje. Začepljen nos je rezultat upale zidova nosne šupljine.
Uzroci curenja nosa
Curenje nosa najčešće je rezultat obične prehlade, gripa ili drugih srodnih virusnih infekcija.
Javlja se i kao reakcija našeg organizma na veoma hladno vreme, a posebno je intenzivna kao posledica upale sinusa, koja je obično praćena glavoboljom.
oš jedan vrlo čest uzrok su alergijske reakcije. Najčešće alergije uključuju one na kućnu prašinu, polen raznih biljaka i životinjsku dlaku ili životinjsku pljuvačku koja se lepi za njihovu dlaku.
Kada virusi ili alergeni uđu u naše telo kroz nos, to iritira zidove nosne šupljine i sinusa. Telo reaguje stvaranjem sluzi, u koju zarobljava viruse i alergene kako se ne bi dalje širili po telu. Zatim ih izlučuje iz našeg tela curenjem iz nosa.
Ako je curenje nosa uzrokovano alergijama ili hladnim vremenom, sluz je obično vodenastija. U slučaju prehlade ili neke druge virusne infekcije, ona je deblja, što može da izazove i začepljenost nosa.
Kako se leči curenje nosa i koliko dugo traje?
Trajanje curenja iz nosa zavisi od uzroka koji ga je izazvao. U slučaju prehlade ili drugih virusnih bolesti, može trajati od nekoliko dana do dve nedelje. Pošto za to vreme često moramo da obrišemo nos maramicama, to može dovesti do iritacije i svraba kože oko nosa. Dodatni problem je često kijanje.
Svako ko nije navikao na hladno vreme može da se suoči sa ovim problemom od kasne jeseni do ranog proleća, kada je period najnižih temperatura i hladnog vazduha. Deca su obično posebno osetljiva u ovom periodu.
U slučaju alergijskih reakcija, iscedak iz nosa se obično javlja sve dok smo izloženi alergenu koji izaziva alergiju. Neko ko je alergičan na polen može imati curenje iz nosa i očiju i kijanje do dva meseca, posebno u proleće ili leto.
Ako ste alergični na dlaku, ili pljuvačku koja se lepi za dlaku vašeg kućnog ljubimca, alergijske reakcije često počinju da se javljaju posebno u jesen i traju preko zime do proleća. U to vreme je životinjska dlaka gušća, a zbog hladnog vazduha manje provetravamo i kuću ili stan.
U ovim slučajevima preporučuje se redovno čišćenje površina u stanu u kojem vaš ljubimac najčešće boravi.
Najbolji načini za zaustavljanje curenja nosa
U slučaju teških i dugotrajnih tegoba sa curenjem nosa obično se preporučuje poseta lekaru. Može vam prepisati razne lekove u obliku spreja za nos, ili čak antibiotike u slučaju teških sinusnih infekcija.
Ali postoje i prirodni načini da se zaustavi curenje nosa.
Ispijanje toplih napitaka
Toplota i para toplih napitaka poput čaja pomažu da se otvore i odčepe disajni putevi u nosu i grlu i ubrzaju čišćenje nakupljene sluzi. Posebno su pogodni čajevi na bazi bilja, koji imaju antiinflamatorna i antialergijska svojstva. To uključuje čajeve od nane, đumbira ili kamilice.
Generalno, u slučaju prehlade i virusa koji izazivaju curenje ili začepljen nos, preporučuje se redovno pijenje dovoljno tečnosti. Adekvatna hidratacija tela obezbeđuje da se nakupljena sluz u nosu i grlu razblaži, što olakšava izduvavanje ili iskašljavanje i na taj način čišćenje disajnih puteva.
Inhalacije
Jedan od najuspešnijih prirodnih načina za rešavanje curenja nosa je udisanje pare ili toplog vazduha.
Studije pokazuju da udisanje toplog, vlažnog vazduha pomaže u čišćenju nosne sluzi uzrokovane virusnim infekcijama i alergijama. I ne samo to, već i skraćuje vreme oporavka od prehlade za nekoliko dana.
Jednostavno zagrejte vodu u širokoj posudi, ali pazite da ne proključa. Zagrejte dovoljno da počne da stvara vlažnu paru. Zatim se nagnite preko posude, pazeći da ne dodirnete posudu ili vodu kako biste izbegli opekotine.
Važno je samo da ste dovoljno blizu tople i vlažne pare. Ako je potrebno, možete pokriti glavu i peškirom da biste zadržali više pare.
Zatim udišite duboko i polako preko pare nekoliko minuta, ali vazduh ne sme biti previše vruć. Zato nemojte biti previše blizu. Ovo će opustiti vaše disajne puteve i razblažiti nagomilanu sluz, koja se zatim može temeljno izduvati i očistiti iz nosa. Postupak možete ponoviti dva do tri puta dnevno, a po potrebi u zagrejanu vodu možete dodati i začinsko bilje ili čaj.
Topli tuš
Topli tuš će imati sličan efekat kao ispijanje toplih napitaka i udisanje pare. Ubrzaće cirkulaciju krvi u telu, a para koja se nakuplja u kupatilu posle tuširanja toplom vodom otvoriće vam disajne puteve.
Tople obloge
Tople obloge su takođe efikasne. Nekoliko puta dnevno na čelo i nos možete staviti peškir ili krpu natopljenu toplom vodom na 10 ili 20 minuta. Ovo će takođe povećati protok krvi i odčepiti začepljene sinuse. Para koju emituje topao, mokar peškir će navlažiti vašu nosnu šupljinu, očistiti je i olakšati disanje.
Iako je iscjedak iz nosa efikasna zaštita od virusa, alergena ili drugih štetnih materija koje pokušavaju da uđu u naš organizam, on je i veoma neprijatan.
Sledeći put kada budete imali curenje nosa tokom ovih hladnih meseci, pokušajte sa jednom od gore opisanih metoda da to zaustavite. Olakšanje će biti veliko.