Selaković je povodom 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, podsetio da je Srbija kao članica Saveta Evrope (SE), ratifikovala Konvenciju SE o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Istanbulska konvencija) koja je stupila na snagu 1. avgusta 2014. godine.
Crne brojkePo podacima Ministarstva pravde, za krivično delo nasilja u porodici 2013. godine su podnete krivične prijave protiv 5.748 osoba, a optužnice podignute protiv 2.674.
Od izrečenih 2.118 presuda, 1.987 je osuđujuće, a 131 bila je
Tokom ove godine godine u Srbiji je porodično ili partnersko nasilje dovelo do smrti 21 žene. |
"Usaglašavanje domaćeg krivičnog zakonodavstva sa Istanbulskom konvencijom predviđeno je Akcionim planom za pregovore u okviru Poglavlja 23. Tim usaglašavanjem Srbija će dostići evropske standarde u sprečavanju nasilja nad ženama", rekao je ministar pravde.
Po Selakovićevim rečima, Konvencija unapređuje mehanizme zaštite žena od nasilja i jedini je evropski pravno obavezujući instrument za suzbijanje nasilja nad ženama.
"Krivična dela nasilja u porodici i nasilja nad ženama pravosuđe mora da tretira s posebnom pažnjom i hitnošću, kako mere i kazne ne bi ostale bez smisla i efekta", kazao je Selaković.
Dodao je da je to neophodno jer je nasilje nad ženama "jedan od najtežih oblika kršenja ljudskih prava i sloboda, gde je ugroženo pravo na život, slobodu, kao i psihički i fizički integritet žrtve".
Direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović ukazala je povodom današnjeg Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, da je nasilje nad ženama i devojčicama najčešći oblik kršenja ljudskih prava.
"Žene čine jednu od najosetljivih društvenih grupa, u riziku su da budu i diskriminisane, i žrtve porodičnog ili partnerskog nasilja. Podaci pokazuju da je jedna od tri žene u svetu prebijena, prisiljena na seksualni odnos ili je doživela neki drugi vid zlostavljanja, a nasilnik je najčešće muškarac iz bliskog okruženja", rekla je
Paunović.