Pexels

Kvalitetan san neophodan je za normalno funkcionisanje tokom dana, a sa dolaskom zimskog perioda i nižih temperatura, neke osobe više vole da spavaju u toplom prostoru. Stručnjaci, međutim, upozoravaju da to nije baš zdravo.

Istraživanja su pokazala da je zdravije da se spava u sobi u kojoj je temperatura niža.

Visoka temperatura, naime, podstiče lučenje kortizola tzv. hormona stresa, dok spavanje u hladnijim prostorijama pomaže u njegovom održavanju.

Stručnjaci tvrde i da spavanje u toploj sobi može da utiče i na loše snove, koji se često povezuju sa stresom.

– Temperatura sobe u kojoj spavate može da igra veliku ulogu u kvalitetu sna, ali i noćnim morama – navodi doktor Nil Stenli.

Prosečna temperatura za kvalitetan san i dobro zdravlje je oko 18 stepeni.

– Kako bi uspeli da se naspavamo, potrebno je da izgubimo jedan stepen unutrašnje temperature koja iznosi oko 37 stepeni. Taj stepeni obično gubimo kroz lice i glavu tj. delove tela koji nisu pokriveni. U dubokom snu naše telo obnavlja ćelije, poboljšava memoriju, ali nije u stanju da reguliše temperaturu – objasnio je britanski lekar.

On ističe da niže temperature mogu da pomognu i osobama koje hrču.

Preporučuje korišćenje prekrivača od pamuka ili prirodnih materijala jer oni održavaju temperaturu.

– Spavaću sobu zagrejte u toku dana, a pre odlaska na spavanje ugasite grejanje – savetuje doktor Stenli.

1 COMMENT

  1. Kod mene je veliki problem što mi je soba na sunčanoj strani,pa tokom letnjih meseci,teško mogu i da zaspem zbog visokih temperatura,pa se snalazim na sve moguće načine.a najviše me je spasio solisov stubni ventilator.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here