Tanjug/AP

Lažne značke koštaju od 500 do 15.000 evra zavisno od kvaliteta izrade

Tačno se zna procedura koju policijski službenici moraju da ispoštuju kada prilaze građanima ili im pozvone na vrata. Postoje i legitimacije, koje građani imaju pravo da zatraže na uvid od policajaca. Ali u poslednjih desetak dana dva puta su lažno se predstavljajući kao policija, lopovi upadali u stanove i pljačkali.

U ovoj godinu bilo je oko 30 pokušaja zloupotrebe policijskih znački koje je evidentirao MUP. Poslednji takav slučaj bio je na Zvezdari, kada su razbojnici, predstavljajući se kao policajci, ušli u stan i oteli oko 100.000 evra.

“Preporuka je da se u takvim situacijama kada neko zvoni na vrata, a čovek je sa druge strane i traži da se otvore vrata, građani mogu da zatraže da lice pokaže legitimaciju i prema zakonu o policiji, i službenik mora da je pokaže”, kaže za RTS prof. dr Goran Madnić sa Fakulteta bezbednosti Univerziteta u Beogradu.

Pomoćnik direktorka policije Slobodan Malešić kaže da postoji i procedura koju policijski službenik mora da poštuje kada prilazi građaninu.

“Shodno zakonom o policiji svaki službenik ima obavezu da prilikom primene ovlašćenja se legitimišu građanima. Imamo dve mogućnosti, kada postupa službenik u civilu tada moraju da pokaže legitimaciju i da se predstavi, osim u slučaju kada je zbog hitnosti zadatka službenik nije u mogućnosti da pokaže legitimaciju, onda mora jasno i glasno da izgovori policija”, kaže Slobodan Malešić, pomoćnik direktora policije.

Ako je policijski službenik u uniformi, onda nema obavezu da pokaže službenu legitimaciju, ali ukoliko građanin to zahteva, pokazaće. Nažalost, postoje i falsifikovane policijske isprave i moguse kupiti.

“Mogu da se nađu za nekih 700-800, a možda i za 500 evra, ali znamo da cene kvalitetnih falsifikata koštaju i do 10-15 hiljada evra”, kaže Stevan Đokić, savetnik za istrage i bezbednost.

A kada se pokaže policijska značka, tada su građani u većini slučajeva iznenađeni, pa ne zagledaju niti proveravaju to. Takođe, retko ko i zna, osim policijskih službenika, kako bi trebalo da izgleda prava policijska značka i uniforma do detalja.

“Slučaj na primer u banci kada su ušli unutra i tražili od obezbeđenja da naprave proveru banke i da ima preda oružje, a onda su u lažnim uniformama opljačkali to. Bilo je primera i sa transportom novca”, kaže Goran Madnić.

Očekuje se da za nekoliko dana bude doneta uredba, pa će kazne za one koji proizvode, stavljaju u promet ili koriste identifikacione oznake koje vizualno podsećaju na legitimacije MUP-a biti drastičnije.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here