Kako pobediti išijas

0

Bol koji se širi od donjeg dela leđa skroz niz zadnji deo natkolenice ili cele noge, osećaj peckanja ili golicanja, slabost, utrnulost ili otežano pokretanje noge ili stopala… Sve ovo su simptomi išijasa, oboljenja od kojeg u određenom periodu života pati čak 98 odsto ljudi. Osećaj bola može da varira od povremenog, umerenog i iritirajućeg do žestokog i skoro parališućeg. Ponekad se događa da se simptomi išijasa tako brzo pogoršaju da zahtevaju operaciju.
Išijas je bolest najdužeg živca u organizmu – išijadikusa, sastavljenog od pet manjih nerava koji izlaze iz donjeg dela kičme i spuštaju se niz noge, gde se granaju u natkolenicu, koleno, list, stopala i prste. To je istovremeno i putanja bola koji se javlja kada dođe do povrede išijadikusa. Ovo stanje može da bude izazvano nazebom, nepravilnim opterećenjem nogu, prekomernim istezanjem nerva zbog promena na kičmenom stubu i karlici, čak i prilikom podizanja tereta iz nezgodnog položaja tela. Tada puca prsten diskusa, koji pritiska koren nerva. Većina osoba koje pate od išijasa prethodno su bolovale od krstobolje ili su već patile od ukočenosti leđa. Zato se pri prvim simptomima bolnih leđa treba obratiti lekaru, ali većina ljudi potraži stručnu pomoć tek kada bol postane nesnosan.
Bolovi mogu da traju od sedam dana do šest meseci!

Jedite ljuto!
Bečki stručnjak za ishranu profesor Hademar Bankhofer pre nekoliko godina posavetovao je da osobe, koje žele da spreče išijas, treba da jedu kupus, lešnike, pirinač, voće i povrće, integralne žitarice, crni i beli luk. Pomoću proizvoda od soje, zatim pasulja, maslina, kukuruza, pšenice i semenki suncokreta moguće je sprečiti mučni bol. Dejstvo ovih namirnica pojačava se ako ih začinite kapsaicinom koji se nalazi i u paprici, feferonama i biberu.

Simptomi se razlikuju od pacijenta do pacijenta. Zajednički je bol u donjem delu leđa, potkolenici i listu koji je najjačeg intenziteta i uglavnom zahvata jednu nogu, mada se premešta i na drugu. Ponekad zahvata oba ekstremiteta. U težim slučajevima skoro je nemoguće pronaći položaj u kojem će bol biti podnošljiv. Često su i stajanje i hodanje podjednako bolni kao i sedenje i ležanje.
Dijagnoza išijasa postavlja se rendgenografijom, elektromiografijom ili magnetnom rezonancom. Terapija započinje injekcijama analgetika i kortikosteroida, uz obavezno mirovanje. Pacijenti često dobijaju injekcije vitamina B1, B6 i B12, aspirin i protivupalne lekove. Po smirivanju bolova primenjuje se fizikalna terapija sa ciljem da se ojača muskulatura, a pacijentu se savetuje spavanje na ravnoj podlozi, izbegavanje naglih pokreta i podizanje tereta.
Da biste izbegli išijas, treba da izbegavate dugotrajno sedenje i stajanje i da redovno radite vežbe za jačanje stomačnih i leđnih mišića. Korisni sportovi za lečenje išijasa su plivanje i trčanje, a trebalo bi izbegavati tenis, košarku, odbojku…

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here