Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski je ovih dana rekao da traži način da rat sa Rusijom uskoro bude okončan, dodajući da bi Ukrajina diplomatskim putem, posle članstva u NATO, naknadno mogla da vrati okupiranu teritoriju.
To predstavlja pomak u odnosu na njegov raniji stav kada je tvrdio da kraj rata zavisi od toga da li će Rusija vratiti otetu ukrajinsku teritoriju.
Zašto je Zelenski promenio svoj stav i šta je sledeće?
Šta je Zelenski rekao o kraju rata u Ukrajini?
U intervjuu sa Stjuartom Ramzijem, glavnim dopisnikom “Skaj njuza”, koji je objavljen 29. novembra, Zelenski je rekao da bi “vruća faza” rata mogla da bude završena ukoliko NATO ponudi bezbednosne garancije za deo Ukrajine koji je trenutno pod kontrolom Kijeva.
Rekao je da bi diplomatskim putem naknadno mogli pregovarati o povratku zemlje koju je Rusija okupirala. Ukrajinski predsednik je ponovio svoj stav u intervjuu koji je u ponedeljak objavila japanska novinska agencija “Kjodo njuz”.
– Ako želimo da zaustavimo “vruću fazu rata”, treba da bude pod kišobranom NATO teritorija Ukrajine koju imamo pod svojom kontrolom – rekao je Zelenski za “Skaj njuz”.
– Moramo to da uradimo brzo. Onda Ukrajina diplomatskim sredstvima može vratiti okupiranu teritoriju – dodao je.
Zelenski je istakao da je prekid vatre potreban da bi se garantovalo da se predsednik Rusije Vladimir Putin neće vratiti kako bi zauzeo još više ukrajinske teritorije.
Rusija je od 2014. godine zauzela gotovo 20 posto ukrajinske teritorije. To uključuje i Krim koji je Rusija anektirala 2014. godine.
Od februara 2022. godine, kada je Putin pokrenuo invaziju na Ukrajinu, Rusija je zauzela velike delove Donjecka, Hersona, Luganska i Zaporožja, i u septembru 2022. najavila aneksiju tih regija.
Da li je Zelenski promenio stav o okončanju rata?
Da. Zelenski je u nedavnim intervjuima prvi put izneo plan o okončanju rata, u kojima povratak ukrajinske teritorije od Rusije nije uslov.
– Zelenski je bez sumnje napravio veliki kompromis, ali mislim da on odražava surovu realnost – rekao je za Al Džaziru Timoti Eš, saradnik programa za Rusiju i Evroaziju u Četam Hausu, ekspertskoj organizaciji sa sedištem u Londonu.
Zelenski je prethodno naglašavao da, ukoliko ruska aneksija ukrajinskih teritorija ne bude poništena, od mirovnog sporazuma nema ništa.
U julu je za francuski “Mond” rekao da bi otete teritorije mogle da budu pripojene Rusiji ako se to izglasa na slobodnom i poštenom referendumu. No, da bi se ti referendumi održali, Kijev bi morao da vrati teritorije pod svoju kontrolu.
Zašto je Zelenski promenio plan?
Zelenski je u intervjuu za “Kjodo njuz” izneo retko priznanje da će ukrajinskoj vojsci biti teško da vrati zemlju koju je Rusija zauzela vojnim putem.
– Našoj vojsci nedostaje snage za to. To je istina – rekao je. “Moramo pronaći diplomatska rešenja.”
Eš smatra da je ključni problem Ukrajine to što svaki mirovni sporazum treba osigurati teritoriju koja ostaje pod kontrolom Kijeva. “U suprotnom, Putin će to videti kao priliku za ponovnu invaziju.”
Javno mnjenje u Ukrajini se, takođe, menja. Sve više Ukrajinaca želi brzi kraj rata, a ne potpunu pobedu.
Prema anketi Galupa, koja je objavljena 19. novembra, 52 posto Ukrajinaca želi da se rat završi “što je pre moguće”, čak i ako to podrazumeva prepuštanje teritorije. Samo 38 posto želi da se Ukrajina “bori do pobede” – što je dramatičan pad u poređenju s anketom iz 2022. godine, kada je to želelo 73 posto Ukrajinaca.
Šta je sa ukrajinskom kandidaturom za članstvo u NATO?
Poslednjih meseci Ukrajina vrši pritisak za što hitnije članstvo u NATO. Članstvo u vojnom savezu ključni je deo “mirovnog plana” Zelenskog.
U nedelju je pozvao Bajdenovu administraciju na odlasku da uveri NATO saveznike da na sastanku u Briselu, koji će biti održan ove nedelje, pozovu Ukrajinu da se priključi savezu.
Članice NATO uvjeravaju Ukrajinu da je na “nepovratnom” putu prema članstvu. Međutim, NATO saveznici su skeptični prema članstvu Ukrajine sve dok je u ratu s Rusijom iz razloga što bi to značilo da je odmah kompletan savez u ratu sa tom zemljom.
Novoizabrani američki potpredsednik Džej-Di Vens je u septembru izneo neke detalje Trampovog potencijalnog plana za okončanje rata u Ukrajini. Vens je rekao da plan podrazumeva da Rusija od Ukrajine dobije “garanciju neutralnosti”, što znači da Kijev neće ući u NATO.
Kit Kelog, Trampov novoimenovani specijalni predstavnik za rusko-ukrajinski rat, još je u aprilu napisao da bi čelnici NATO trebalo da odlože članstvo Ukrajine kako bi ubedili Putina da učestvuje u mirovnim pregovorima.
Traži diplomatsko rešenje,jer primetio je da mu je vruće pod nogama.
Bolje mu je da dobie bilo šta nego ništa.