Kako je Rus Petrov spasao svet?

0

 

JUNAK CELE PLANETE: Rus Stanislav Petrov
 

Čovečanstvo je do sada 13 puta bilo na ivici nuklearne katastrofe. Radi se incidentima koji su svet dovodili na rub nestanka, ali je on u poslednji čas, ili pukom srećom, ipak izbegnut.
Uz poznatu kubansku krizu šezdesetih godina prošlog veka i postavljanje sovjetskih raketa, što je skoro dovelo do rata između SAD i Sovjetskog Saveza, napeto je bilo i u još nekim slučajevima.
Katastrofa je izbegnuta 25. septembra 1983. godine. Radilo se o slučaju poznatom kao Serpuhov-15. Sovjetski sistem za rano upozoravanje otkrio je dolazeći nuklearni napad iz SAD. Dežurni operativac Stanislav Petrov, koji je na sovjetskoj strani rukovodio taj dan nad nuklearnim odgovorom SSSR-a, rizikovao je, uveren da se radi o kompjuterskom problemu i nije slučaj prijavio pretpostavljenima.
Petrov je posle priznao da jednostavno nije mogao da zamisli da se bliži kraj sveta. Znao je – ako obavesti nadležne, dobiće naređenje da ispali ruske balističke rakete na SAD.
Zato je zažmurio kada se na ekranu pokazalo da američke rakete padaju na SSSR. Ali, ništa se nije desilo, jer se, kako je i mislio, radilo o tehničkom problemu i grešci na tim uređajima.

KAD ZAKAŽE KOMPJUTER SEPRUHOV – 15: Zamalo katastrofa
 

Događaj poznat kao "crna subota" odigrao se 27. oktobra 1962. godine. Ratna mornarica SAD upozorila je SSSR da će održati vojne vežbe, ali poruka nije stigla do Moskve. Komandant sovjetskog ratnog broda naredio je napad, ali ga je u poslednji čas odgovorio drugi komandir.
Poznat je i "slučaj Norad" od 9. novembra 1979. godine. Neispravni kompjuterski čip pokazivao je da čak 2.000 sovjetskih nuklearnih glava leti prema Americi! Kvar je uočen u poslednji čas.
Dana 25. januara 1995. godine Norvežanin Kolbjron Adolfsen odobrio je lansiranje Blek Brant rakete u sklopu izučavanja polarne svetlosti. Kremlj je o tome obavešten, ali ne i vojni zvaničnici Rusije. Ruski vojni vrh je odmah izvestio tadašnjeg predsednika Borisa Jeljcina, ali on nije verovao da bi SAD napale Rusiju nuklearnim glavama i nije naredio odmazdu.

 

 

 

Brojni izazovi

Svet je još nekoliko puta bio u nuklearnoj opasnosti. Poznati su slučajevi "operacija Anadir" iz 1966. godine, zatim slučaj britanskih nuklearnih snaga tokom kubanske krize, pa u oktobru 1973. tokom arapsko-izraelskog rata… Tu je i slučaj od 18. do 21. avgusta 1990. godine kada je u SSSR-u došlo do (propalog) državnog udara i pokušaja smene Mihaila Gorbačova. Poznat je i slučaj iz maja i juna 1999. godine i kriza između Indije i Pakistana oko Kargila.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here