U razmeni zarobljenika između Ukrajine i Rusije očigledno je oslobođen i jedan Nemac koji se borio na ruskoj strani. On je prebačen u Rusiju – verovatno uz pomoć poslanika jedne nemačke opozicione stranke.
Nemački državljanin Aleksandar F. (40) koji se borio na ruskoj strani u ratu protiv Ukrajine i koji je bio zarobljen, očigledno je početkom januara pušten u razmeni zarobljenika, prenosi ARD. Ruska državna televizija je, kako navodi nemački javni servis, nedavno prikazala Aleksandra F. kako stoji ispred ruskog vojnog aviona. Kao oznaka mesta na snimku piše “Moskovska oblast”.
“Čovek koji odgovara izgledu Aleksandra F. pozdravlja se s majkom na ruskom i kaže da je konačno razmenjen. Na vojnoj uniformi nosi crno-narandžastu lentu, koja je simbol podrške Putinu.”
Nema zvaničnih informacija o razmeni
Ministarstvu spoljnih poslova u Berlinu slučaj Aleksandra F. je poznat, nemačka ambasada u Kijevu je bila u kontaktu s tim ratnim zarobljenikom. Ali na pitanje nemačkih novinara, Ministarstvo je odgovorilo do sada nije imalo informacije o razmeni zatvorenika.
Ni ruska ambasada u Berlinu, ni ruske vlasti, na upit novinara nisu komentarisali taj slučaj. Ukrajinska ambasada u Berlinu takođe je na zahtev novinara saopštila da nema informacije o tome gde se sada nalazi Aleksandar F.
Aleksandar F. ili njegova majka nisu bili dostupni nemačkim novinarima. On im je preko sestre poslao poruku da sa njima hoće da komunicira “samo uživo i na licu mesta, u Donjecku, koji je okupirala Rusija”.
“Diplomatija u senci”
Prema informacijama nemačkog javnog servisa, poslanik Alternative za Nemačku (AfD) u Bundestagu Štefan Kojter i udruženje „Vadar“ blisko toj desničarskoj partiji, očigledno su mesecima vodili „diplomatiju u senci“ sa rukovodstvom u Moskvi kako bi Aleksandar F. bio razmenjen.
Udruženje „Vadar“, koje „širi rusku propagandu“, kako ocenjuje ARD, osnovano je u junu prošle godine u Kemnicu i sebe opisuje kao „Udruženje za sprečavanje diskriminacije i marginalizacije u Nemačkoj nemačkih državljana koji su rođeni na području SSSR-a, kao i sugrađana koji govore ruski“, a kojih, kako tvrde, ima šest miliona.
Novinarima je bila dostupna prepiska između predsednika tog udruženja, a ujedno i bivšeg poslanika AfD-a Ulriha Emea, kao i sadašnjeg poslanika Štefana Kojtera, sa „takozvanom ruskom komesarkom za ljudska prava Tatjanom Moskalkovom“. Kako se navodi u njihovom pismu, Aleksandar F. „ni u kom slučaju ne želi da se vrati u Nemačku, jer se plaši krivičnog gonjenja. Hoće da živi u Rusiji. Rusija bi trebalo da se zalaže za razmenu Aleksandra F.“
Proruski stavovi AfD-a
Moskalkova je, kako se navodi, u odgovoru potvrdila da je Aleksandar F. vraćen u Rusiju u okviru razmene i da je sada u Moskvi. To su novinarima javnog servisa potvrdili i Kojter i Eme. Kojter je odbacio tvrdnje da se tu radilo o „diplomatiji u senci“ i ujedno optužio nemačku vladu da ne koristi u dovoljnoj meri komunikacione kanale. „Vidim to kao zadatak opozicije – da vodi razgovore i da kanale za razgovore drži otvorenim“, rekao je Kojter.
Funkcioneri AfD-a i njihovog političkog okruženja više puta su zastupali proruske stavove, podseća ARD. Oni su se, na primer, zalagali za ukidanje sankcija Rusiji uvedenih posle aneksije Krima 2014. – pa čak i nakon početka agresorskog rata 22. februara 2022. Poslanici AfD su se takođe više puta pojavljivali na ruskoj državnoj televiziji.”