Milioni muškaraca tokom poslednjih nekoliko decenija izabrali su ovu malu plavu tabletu da bi rešili svoj ne baš toliko mali problem. Međutim, sigurno je da zanemarljiv broj njih zna da je vijagra manje-više pronađena greškom.
Ovaj popularan lek za impotenciju odobren je u SAD 1998. godine i u međuvremenu je pomogao mnogim pripadnicima jačeg pola da ne razočaraju svoje partnerke u krevetu. Zanimljivo je, međutim, da vijagra uopšte nije izmišljena da bi lečila erektilnu disfunkciju, već sa potpuno drugačijom svrhom.
Naime, ideja njenih tvoraca bila je da se ona koristi za ublažavanje simptoma visokog krvnog pritiska i angine pektoris. U prvim eksperimentima sa lekom, primećeno je da on uopšte ne uspeva da radi ono za šta je dizajniran, što je hemičare koji su bili zaduženi za njegovo stvaranje ostavilo veoma razočaranim.
Ipak, otkrivena je jedna veoma zanimljiva nuspojava sildenafila (hemijski precizno ime za vijagru). Verovali ili ne, ovaj lek je 30 do 60 minuta nakon uzimanja izazvao erekciju kod pacijenata muškog pola koji su se podvrgli testiranju njegove efikasnosti.
Videvši šansu koja se ne propušta, farmaceutska kuća Fajzer patentirala je sildenafil i dve godine kasnije pustila ga u promet pod nazivom vijagra. Za samo godinu dana na policama apoteka i drogerija, vijagra je Fajzeru donela blizu milijardu dolara prihoda od prodaje. Nije malo za proizvod koji je trebalo da bude još jedan u nizu lekova za borbu protiv visokog krvnog pritiska.