Među različitim vrstama suvog voća, urme spadaju u najukusnije specijalitete.
Koliko je korisna urma? Kako da ih koristite, a da ne naškodite svom zdravlju?
Urma se drugačije naziva “plod života”. I to nije iznenađujuće, jer ona sadrži pravo skladište vitamina (A, C, D, K i grupu vitamina B), minerale (fosfor, mangan, kalcijum, kalijum, magnezijum, gvožđe, itd.), masti, belančevine, ugljene hidrate, aminokiseline, antioksidante. Ovi plodovi ne sadrže holesterol i brzo mogu snabdeti vaš organizam dodatnom energijom.
Redovnim konzumiranjem ovog delikatnog voća poboljšaćete kvalitet i izgled vaših noktiju, kose i kože.
Pored toga, urme će poboljšati stanje krvnih sudova (za prevenciju ateroskleroze). One jačaju imunitet, pospešuju vid, zube i desni, normalizuju krvni pritisak, pomažu da se obnovi crevna flora i odlične su za prevenciju bolesti srca, bubrege, pluća i jetre.
Tradicionalni recepti sa urmama
Od urmi možete pripremiti različite prirodne preparate koji će brzo pomoći kod različitih oboljenja.
Dakle, urme vamo mogu omogućiti da se otarasite suvog kašlja.
Da biste pripremili ovaj lek, operite suve urme (6-7 kom.) Čašu mleka, dovesti do ključanja, a zatim potopite suve urme. Uzmite dobijanu esenciju pre spavanja.
Ukoliko imate problema sa stolicom, ali ne želite da pijete laksativ, pojedite ujutru na prazan stomak suve urme. Takođe možete pripremiti sledeći lek:
Deset opranih urmi (bez koštica) iseckajte nožem, sipajte jednu kašičicu rastopljenog maslaca i pomešajte. Zatim dodajte malo mlevenog crnog bibera i opet izmešajte. Obrok možete uzeti posle najmanje dva sata.
Da vratite vitalnost i dobro raspoloženje potrebno je da deset dana koristite mešavinu urmi i đumbira.
U teglici od pola litra stavite deset komada svežih urmi, jednu kašičicu đumbira, prstohvat šafrana i prstohvat kardamoma. Zatvorite teglu, a zatim pažljivo protresite sadržaj. Stavite teglicu sa lekom na mračno i toplo mesto.
Uprkos činjenici da su urme zdrave, trebalo bi da ih umereno koristite
Preterano konzumiranje ukusnih slatkiša, više od 10-12 komada dnevno, može da dovede do osećaja težine u želucu, probavnih smetnji, pa čak i pokrene razvoj dijabetesa II. Plod urme je prilično težak, tako da ne bi trebalo da se konzumira dva sata pre spavanja.
Odreknite se ovog proizvoda ukoliko patite od dijabetesa tipa II ili ste intolerantni na fruktozu, imate čir na želucu, gastritis i kolitis.
Plod urme sadrži veliku količinu kalorija – (oko 280 kcal na 100 g). Glavna stvar je da se pridržavate umerenosti (ne više od 5-7 urmi dnevno).
Pre upotrebe, urme je potrebno dobro oprati. U suprotnom, trovanje ili druge stomačne tegobe nećete izbeći.
Važno je da znate da se urme ne kombinuju sa drugim proizvodima. Ukoliko kombinujete urme sa drugim voćem, kao što su citrusi, može izazvati loše varenje. Zato je najbolje da jedete ovo voće u posebnom obroku.
Uživajte ove jeseni u ukusnim urmama, poboljšajte svoje zdravlje, ali ne zaboravite na umerenost.