Od dana zvaničnog održavanja referenduma o Glasu prvih nacija deli nas još samo naredna sedmica. Tim povodom, Australijska izborna komisija podseća glasače iz kulturno i jezički različitih zajednica da se referendum održava u subotu, 14. oktobra, ali i da je širom zemlje počelo prevremeno glasanje.
Predsednik Izborne komisije Tom Rodžers podstiče glasače da se informišu o tome kako se pravilno popunjava glasački listić i da dobro razmisle kako će i kada glasati.
– Na saveznim referendumima mora lično da se glasa, isto kao i na izborima. Ovo će biti prvi put posle skoro četvrt veka da stanovništvo naše zemlje glasa o mogućoj promeni Ustava – rekao je Rodžers.
On je dodao i da svi državljani koji su napunili 18 godina moraju da glasaju na referendumu, a njihov glas će se računati samo ako pravilno popune glasački listić.
Kako bi se glasači što bolje informisali, AEC je pripremio poseban sajt, na nekoliko desetina jezika, među kojima je i srpski.
Sledite uputstva
„Kada odete na glasanje, dobićete glasački listić sa jednim pitanjem. Pitanje se odnosi na to da li odobravate predloženu promenu Ustava. Na glasačkom listiću treba da obeležite za šta glasate tako što ćete u kvadratić čitko i na engleskom ispisati ‘Yes’ ili ‘No’“, piše u objavi Australijske izborne komisije.
Glasačima se takođe objašnjava da ne treba da brinu ako pogreše prilikom popunjavanja glasačkog listića, pošto je dovoljno da zamolite službeno lice na glasačkom mestu da vam da drugi listić.
Opcije za glasanje
Oni koji nisu u mogućnosti da 14. oktobra izađu na glasačko mesto u svojoj opštini, imaju pravo da glasaju u nekom od centara za ranije glasanje ili da podnesu molbu za glasanje putem pošte. Ranije glasanje može se obaviti svakog dana zaključno sa petkom, 13. oktobrom.
Od ponedeljka 2. oktobra širom Australije već je otvoreno na stotine centara za ranije glasanje. Njihove lokacije, dani na koje su otvoreni i radno vreme se nalaze na internet adresi www.aec.gov.au/early.
Molbu za glasanje putem pošte možete da podnesete na www.aec.gov.au/referendums/postal-voting. Rok za podnošenje molbi je 18 časova po lokalnom vremenu u sredu, 11. oktobra.
Državljani Australije koji se nalaze u inostranstvu mogu da podnesu molbu za glasanje putem pošte ili da odu u centar za rano glasanje u inostranstvu (datumi i radno vreme tih centara će biti različiti). „Iako glasanje na referendumu nije obavezno za državljane Australije koji se nalaze u inostranstvu, ako ne možete da glasate, treba da popunite obrazac da nas obavestite o tome. Više informacija na aec.gov.au/overseas“, objavila je Australijska izborna komisija.
Zastanite, proverite i razmislite
Australijska izborna komisija (AEC) ne reguliše sadržaj komunikacija o referendumu, niti sudi o tome da li su informacije tačne ili ne. Međutim, kampanja koju sprovodi AEC pod nazivom „stop and consider“ (zastanite i razmislite) pruža savete koji će glasačima pomoći da identifikuju eventualne dezinformacije.
– Preveli smo informativne listove o tome i oni se nalaze na našem veb-sajtu, a uveli smo i „registar dezinformacija“ da bismo ispravili neistinite informacije – rekao je Rodžers.
On je istakao da je važno napomenuti da svi igraju ulogu u smanjenju broja dezinformacija.
– Glasači treba da se zapitaju – da li informacije potiču iz pouzdanog izvora? Kada su objavljene? Tako ćete moći da donesete informisanu odluku kada budete glasali – rekao je predsednik Glasačke komisije.
Gde pronaći informacije?
Resurse prevedene na 34 jezika, uključujući i srpski, možete pronaći na sajtu www.aec.gov.au/translated, a usluge telefonskog prevođenja na srpski ili neki drugi jezik su vam na raspolaganju pozivom na broj telefona 1300 720 147.
Prevedeni resursi uključuju Brošuru o referendumu, koja sadrži argumente i za glasanje „za“ i „protiv“, koje su pripremili parlamentarci, kao i zvanični vodič sa važnim informacijama o glasanju.
Za više detalja kontaktirajte Medijski tim pri organizaciji Cultural Perspectives na broj telefona 02 8585 1312 ili na i-mejl: media@culper.com.au.